Helsinkiläisen kaupungin päiväkodin esikoululaisten vanhemmat painivat kummallisen ongelman kanssa. Päiväkodissa on niin kova melutaso, että jotkut lapsista joutuvat pitämään korvillaan kuulosuojaimia.
8:17Lastenhoitaja avautuu päiväkotiarjesta. Katso video!
Vanhemmat ovat valittaneet päiväkodin akustiikasta päiväkodin työntekijöille, jotka ovat kertoneet ongelmasta eteenpäin kaupungille. Mitään ei ole tapahtunut tilanteen ratkaisemiseksi. Aiheesta on noussut keskustelua myös kaupunginosan Facebook-ryhmässä.
MTV Uutiset on haastatellut jutussaan yhtä akustiikasta huolissaan olevan lapsen vanhempaa sekä kyseisen päiväkodin johtajaa. Kerromme tilanteesta poikkeuksellisesti muutetuilla nimillä.
Melutaso on hirveä jo aamulla
Esikouluikäisen pojan isä Jari kertoo MTV Uutisille, että rakennuksen yläkerrassa akustiikka vaikuttaa olevan kunnossa. Lapsi oli yläkerran tiloissa hoidossa ensimmäiset päiväkotivuotensa ja kaikki sujui mallikkaasti.
Ongelmat alkoivat, kun poika siirtyi esikouluun, joka sijaitsee rakennuksen alakerrassa.
– Huomasimme heti, että siellä on ihan hirveä melutaso jo aamulla, kun tuomme pojan päiväkotiin. Olemme ihmetelleet melua ja osa työntekijöistä on ollut kanssamme samaa mieltä.

