Valitettava, mutta ei lainkaan yllättävä tulos. Näin kommentoi moni tänään julkaistua hälyttävää kyselytutkimusta naisiin kohdistuvasta väkivallasta.
Neljännes alle 35-vuotiaista suomalaismiehistä on sitä mieltä, että naiset voivat ansaita väkivallan pukeutumisensa, ulkonäkönsä tai käytöksensä takia. Kaikista miehistä näin ajattelee viidennes.
Monen nuoren miehen näkemys, että kohdattu väkivalta voi olla naisen omaa syytä, herätti ihmetystä tänään Helsingin keskustassa.
– Järisyttävää, jos neljäsosa ajattelee noin. Hankalaa ajatella, minkälaisia ihmisiä he ovat, sanoo Juho Kaskimies.
– Isolta lukemalta kuulostaa, ihmettelee Markus Mustola.
Lue myös: Uusi tutkimus: Joka neljäs alle 35-vuotias mies uskoo, että nainen voi ansaita väkivallan
Lähtökohtakin käsittämätön
Osa haastatelluista ei osannut ymmärtää edes lähtökohtaa ajatukseen, miksi väkivallanteko olisi naisen, uhrin, omaa syytä.
– Minun mielestäni väkivalta ei ole missään vaiheessa sallittua, sanoo Tiina Bies.
– Pistää miettimään, mistä näkökohdista ne ihmiset ajattelevat, joiden mielestä tämä on okei, sanoo Jaakko Räty.
Rädyn mukaan mahdollinen pakko puolustaa itseään voisi olla poikkeus, joka sallisi turvautumisen väkivaltaan.
– En näe muuta perustetta, minkä takia joku näin ajattelisi.


