Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitus vierittää vastuuta hyvinvointialueille: "Raha ei tule riittämään, jos alueet eivät kykene uudistamaan palveluita"

Etualalla sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso vastaamassa keskustan ja Liike Nytin välikysymykseen.
Etualalla sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso vastaamassa keskustan ja Liike Nytin välikysymykseen.Lehtikuva
Julkaistu 25.02.2025 14:46

MTV UUTISET – STT

Sosiaali- ja terveysministeri Juuson mukaan raha ei tule riittämään, jos alueet eivät kykene uudistamaan palveluita.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) vieritti vastuuta hyvinvointialueille vastatessaan eduskunnassa keskustan ja Liike Nytin välikysymykseen arvokkaasta ikääntymisestä ja vanhushoivan tilanteesta.

Juuso painotti vastauspuheenvuorossaan, että hyvinvointialueiden toiminta ja talous on vakautettava, jotta hyvinvointiyhteiskunnan palvelut voidaan turvata.

– Hallitus on tehnyt päämäärätietoisesti työtä, jotta alueiden tarvitsema kasvava rahoitus pystytään turvaamaan – nyt ja tulevina vuosina. Raha ei kuitenkaan tule riittämään, jos alueet eivät kykene uudistamaan palveluita ja löytämään uusia tekemisen tapoja, Juuso sanoi.

Juuson mukaan hallitus haluaa varmistaa jokaisen suomalaisen hyvän hoidon ja huolenpidon sekä nykyisille että tuleville sukupolville.

– Kun väestö ikääntyy ja palvelutarve kasvaa, on tärkeää, että yhteiset rahamme käytetään tehokkaasti, Juuso painotti.

Kaikkonen esitti epäluottamusta

Välikysymyksen ensimmäinen allekirjoittaja, keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen korosti puheenvuorossaan, että Suomen pitää olla maa, jossa ihmisten on turvallista elää ja ikääntyä.

– Omia ja läheisen vanhuuden päiviä pitää voida odottaa luottavaisin mielin, ei pelon vallassa, Kaikkonen sanoi.

Kaikkosen mukaan hallituksen vastaus välikysymykseen ei ollut tyydyttävä.

– Puhetta on kuultu, mutta tekoja on nähty aivan liian vähän. Hoidon ja hoivan nykysuunnasta huolestuneet suomalaiset ansaitsevat muutakin kuin hymistelyä ja hyvää päivää, Kaikkonen sanoi.

Koska nykylinjan jatkuminen vie Kaikkosen mukaan ihmisten palveluita väärään suuntaan ja lisää eriarvoisuutta Suomessa, hän esitti puheenvuoronsa päätteeksi epäluottamuslausetta hallitukselle. Hanna-Leena Mattila (kesk.) kannatti keskustan ryhmäpuheenvuorossa Kaikkosen esittämää epäluottamuslausetta.

Myös SDP:n Aki Lindén, vihreiden Bella Forsgrén ja vasemmistoliiton Johannes Yrttiaho esittivät epäluottamusta hallitukselle omien ryhmiensä ryhmäpuheenvuoroissa. Keskusta ei pyytänyt välikysymykseen mukaan SDP:tä, vihreitä tai vasemmistoliittoa.

Lue myös: 

Keskustalta välikysymys vanhushoivasta: "On sydäntä särkevää, että ikääntyminen pelottaa"

Palvelukeskus vaaransi vanhusten turvallisuuden Tuusulassa – avi määräsi suljettavaksi

Ulosteissa virumista, nälkää ja kuolleisuutta – nyt tuli varoitus Suomen synkästä suunnasta

Lisää aiheesta:

Purra: Maahanmuutto suurin syy oppimistulosten laskuun kouluissa – näin puheenjohtajat mittelivät MTV:n vaalitentissäOrpon hallitukselle esitetään epäluottamusta: "Hallitus kaavailee suomalaisten selän takana leikkauksia"Ministeri Juuso joutui grilliin sairaaloiden "alasajosta", Purra: Oppositio koulukiusaa – näin keskustelu eteniVasemmistoliitto esittää epäluottamusta sote-ministeri Juusolle, vihreätkin ihmeissään – "Ei ole tehtäviensä tasalla""Tyhjät rakennukset eivät paranna ketään": Ministeri Juusoon pettyneeltä oppositiolta välikysymys sairaaloiden alasajostaVasemmistoliiton Andersson: Suhtaudumme hoitajamitoituksen lykkäämiseen erittäin varauksellisesti
SotePolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • 12.10.22:24
    HUS

    Näin HUS valmistautuu sotaan

  • 12.10.18:59
    Kaisa Juuso

    Hyvinvointialuepomo vastaa ministeri Juuson esittämään arvosteluun ikäihmisten palvelujen heikentämisestä

  • 12.10.14:05
    Politiikka

    Perussuomalaisten kansanedustajat ilmiriidassa

  • 11.10.10:05
    MTV Uutisextra

    Ministeri Juuso ampuu alas ajatuksen aikuisten lisävastuusta vanhemmistaan: "Maksamme korkeita veroja"

  • 10.10.18:14
    Etelä-Karjala

    Harmaita hiuksia Etelä-Karjalassa: Massiiviset henkilöstövähennykset uhkaavat