Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Finnairin asiakkaiden tietoja vuotanut tietomurrossa – "Olemme todella pahoillamme"

10:12Missä vaiheessa Suomen lentoliikenteen odotetaan palaavan normaaliksi? Näin Finnairin toimitusjohtaja arvioi tilannettaKatso yllä oleva video: Missä vaiheessa Suomen lentoliikenteen odotetaan palaavan normaaliksi? Näin Finnairin toimitusjohtaja arvioi tilannetta.
Julkaistu 04.03.2021 12:03
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Lentoyhtiö Finnairin asiakkaiden tietoja on päätynyt vääriin käsiin tietomurrossa.

Finnair tiedotti asiakkailleen tänään sähköpostitse, että joidenkin Finnairin kanta-asiakasjärjestelmän asiakkaiden tietoja on vuotanut kumppanilentoyhtiöiden käyttämästä Sita-tietojärjestelmästä.

MTV Uutiset on nähnyt Finnairin lähettämän viestin, ja Sita vahvistaa vuodon myös omilla verkkosivuillaan.

Finnair itse ei käytä kyseistä palvelua, mutta jakaa kanta-asiakastietoja muun muassa kanta-asiakaspisteiden kerryttämisen vuoksi.

Finnair kertoo sähköpostissa saaneensa tiedon tietomurrosta viikonlopun aikana ja aloittaneensa heti tutkinnan.

– Tietomurron kohteena olevat tiedot sisältävät kanta-asiakkaan nimen, tittelin, kanta-asiakasnumeron, kanta-asiakastason ja joidenkin asiakkaiden osalta myös ateria- ja istumapaikkatoiveen, viestissä kerrotaan.

Sen sijaan yhteystietoja, maksukorttitietoja tai salasanoja ei ollut mukana.

Finnair suosittelee asiakkaitaan vaihtamaan kanta-asiakasohjelman salasanan, vaikka vuotaneilla tiedoilla ei voikaan kirjautua ohjelmaan tai väärinkäyttää palvelua.

Yhtiö kertoo tehneensä tapauksesta tietosuoja-asetuksen vaatiman ilmoituksen Tietosuojavaltuutetun toimistolle.

– Olemme todella pahoillamme huolesta, jonka tämä tilanne saattaa aiheuttaa, päättyy Finnairin kaupallisen johtajan Ole Orvér ja tietosuojavaltuutettu Karolina Baszarkiewiczin allekirjoittama viesti.

Tapauksesta uutisoivat aiemmin Helsingin Sanomat ja Ilta-Sanomat.

Lisää aiheesta:

Finnair vahvistaa: Portugalilaisen lentoyhtiön tietovuodossa oli mukana myös suomalaisyhtiön asiakkaiden tietojaFinnairin asiakastietoja on saattanut päätyä vääriin käsiin verkkohyökkäyksessä Tietovuodon piirissä yli 20 000 helsinkiläishotellien asiakasta – hotellit sai tiedon vuodosta myöhäänSuomalaishotellien asiakkaiden tiedot vuotivat Sabren tietomurrossa – näin yksi maailman suurimmista varausjärjestelmäyrityksistä kommentoi tapausta MTV:lleMTV paljastaa: Lähes 16 000 asiakkaan henkilötiedot vuotaneet Kämpissä ja F6-hotellissa – "Hyökkäys koskenut myös useita muita hotelleja Suomessa"Ticketmaster vakavan tietomurron kohteena – asiakkaiden maksutiedot voivat olla vuotaneet rikollisille
TietomurrotFinnairKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tietomurrot
  • ma16:38
    Vastaamo

    Vastaamon kiristysvyyhdissä syyte 28-vuotiaalle ulkomaalaiselle

  • 11.9.15:12
    Vastaamo

    Tästä syystä Aleksanteri Kivimäki vapautui jo nyt

  • 11.9.13:15
    Vastaamo

    Aleksanteri Kivimäki pääsi vapaaksi – "Hyvältä tuntuu, osasin odottaa tätä"

  • 9.9.20:22
    Microsoft

    Traficom varoittaa: Microsoft 365 -tileihin tehdyt tietomurrot lisääntyneet

  • 9.9.12:33
    Vastaamo

    Vastaamo-vyyhdin Aleksanteri Kivimäkeä vaaditaan vapautettavaksi: "Tuomio on aika pitkälle lusittu"