Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrarilla edessään tulos tai ulos -kausi F1:ssä – "Sitten alkavat päät tippua"

Carlos Sainz siirtyi Ferrarille McLarenilta. Aikaa totutteluun ei huipputallissa juuri ole.
Carlos Sainz siirtyi Ferrarille McLarenilta. Aikaa totutteluun ei huipputallissa juuri ole.imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 21.03.2021 07:37
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Ferrarin täydellinen kyykkäys edellisellä F1-kaudella tuskin voi enää syvemmäksi muuttua. MTV Urheilu esittelee joka päivä ennen kauden alkua yhden tallin – nyt vuorossa on Ferrari.

Aiemmin julkaistut talliesittelyt:

Williams
Haas
Alfa Romeo
AlphaTauri

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Bahrainin GP suorana 26.-28.3.
Pe: harjoitukset klo 13.25 ja 16.55.
La: harjoitukset klo 13.55, aika-ajot klo 16.55, ennakkotunnelmat klo 16.00 Bahrainin GP klo 18.00, ennakkotunnelmat klo 17.00


Su:

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Ferrari putosi vahvan kauden 2019 jälkeen peräti kuudenneksi valmistajien MM-sarjassa. Taustalla oli edellisen syksyn skandaalimaisesti päättynyt sodankäynti mahdollisesta moottorihuijauksesta.

Oli syy tason romahtamiselle sitten FIA:n moottoritutkinnassa tai auton täydellisessä epäonnistumisessa, niin joka tapauksessa Ferrarilla on edessään tärkeä kunnianpalautuksen vuosi.

Itsekin Maranellossa työskennellyt C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen tietää, ettei toista vastaavanlaista kautta saa yksinkertaisesti tulla. Tehtaat ovensaranat eivät juuri vinkaise, kun miestä alkaa lähteä pihalle.

– Ei oikeastaan voi olla syvemmässä kuopassa kuin viime vuonna. Jos Ferrari on yhtä surkea vielä tänä vuonna, niin kyllä sitten alkavat päät tippua.

– Uskon ja toivon, että siellä on tehty oikeita ratkaisuita auton aerodynamiikan ja moottorin kanssa, ja tänä vuonna Ferrari on parempi, Oikarinen toteaa.

Charles Leclercin uutena tallikaverina aloittaa Carlos Sainz. Hänenkään kohdallaan aikaa sopeutumiselle ei juuri ole, sillä ikonisessa tallissa tulosta täytyy tehdä heti. Mitkä ovat C Moren F1-tiimin odotukset Ferrarin ja Sainzin kaudelle? Siitä lisää jutun esittelyvideolla.

Lisää aiheesta:

F1-sarjan klassinen yhdistelmä palaa – Ossi Oikarinen: "Odotan tältä kombinaatiolta aika paljon"Onko Sebastian Vettelin työkalu vain plagioimalla saavutettu yhden hitin ihme? – "Joissain tapauksissa saattaa olla hyvin petollista"Fernando Alonsossa F1-talli Alpinen pahin kompastuskivi: "Sitten voi mennä kuvio hyvin mielenkiintoiseksi"Kimi Räikkösen raaka lähtökohta F1-kauteen: Alfa Romeon menestys riippuu tasan yhdestä muuttujastaF1-sarjan murheenkryynin paradoksi: yksi kuumimmista kuskeista nuhaisessa autossa – "Pahoin pelkään, että ajellaan taas muiden perässä"Kimi Räikkönen tympääntyi Ferrari-kysymykseen: "Kiinnostukseni on pyöreä nolla"
F1FerrariCarlos SainzCharles LeclercF1-tallitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"