Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FC Barcelonan tilanne synkkeni entisestään – kaksi avainpelaajaa pitkään sivussa

Julkaistu 22.11.2020 16:40

MTV URHEILU – REUTERS

FC Barcelona sai sunnuntaina lisää huonoja uutisia, kun Gerard Piquen ja Sergi Roberton kerrottiin olevan pitkään sivussa. Molemmat loukkaantuivat lauantain Atlético Madrid -ottelussa, jonka Barcelona hävisi 0–1.

LUE MYÖS: Diergo Simeone sai vihdoin haluamansa, kun Barcelona kaatui – katso tähtiveskarin älytön moka

Pique linkutti toisella puoliajalla pois kentältä kyyneleet silmissään. Seura tiedotti Piquen reväyttäneen oikean polvensa sisäsivusiteen ja loukanneen myös eturistisidettä. 33-vuotiaan topparin uumoillaan olevan sivussa jopa 3–5 kuukautta.

Sergi Roberto puolestaan kärsii reisilihaksen repeämästä, ja Barcelonan mukaan hän on sivussa kahden kuukauden ajan.

Barcelonalta oli jo aiemmin loukkaantumisten takia sivussa puolustajat Samuel Umtiti ja Ronald Araujo. Päävalmentaja Ronald Koemanilla on tiistain Mestarien liiga -otteluun käytössään vain kolme puolustajaa.

Myös hyökkääjä Ansu Fati on sivussa seuraavat kuukaudet käytyään aiemmin tässä kuussa polvileikkauksessa. Keskikenttäpelaaja Sergio Busquets on hänkin kärsinyt polvivaivoista, mutta hänen uskotaan palaavan pelikuntoon vielä marraskuussa.

Loukkaantumisten lisäksi Barcelonalla on myös tuloksellisia huolia. Lauantain Atlético-tappio oli joukkueelle jo liigakauden kolmas, ja kahdeksasta ottelusta kerätyt 11 pistettä oikeuttavat La Ligassa vasta 11. sijaan. Mestarien liigassa Barcelona on sentään voittanut kaikki kolme otteluaan.

Lisää aiheesta:

FC Barcelonalta surkea tieto: Kaksi supertähteä sivuun Real Madridille jälleen kovia iskuja: Tähti huusi tuskasta kentän pinnassaBarcelona-kapteenin dramaattisella loukkaantumisella pelätyt seurauksetReal Madridille karmea uutinen – supertähti pitkälle sairaslomalleZinedine Zidanelle lisää huolia: mestaruudesta taistelevan Real Madridin loukkaantumissuma pahenee entisestäänReal Madridille synkkä uutinen Barcelona-voiton jälkeen
JalkapalloFC BarcelonaLa LigaMestarien liigaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 22:01
    Huuhkajat

    Lukas Hradecky taivutteli seuransa päästäkseen Teemu Pukin jäähyväisiin – "Piti vähän neuvotella"

  • 21:35
    Huuhkajat

    Tunteikas Teemu Pukki heitti vitsiä erikoisesta viimeisestä Huuhkajat-maalistaan – "Jätin rumimman viimeiseksi"

  • 20:53
    Huuhkajat

    Viimeinen maajoukkuekosketus oli taikaa – upeat hyvästit saanut Teemu Pukki jätti Huuhkajat tehokkaasti

  • 19:49
    Huuhkajat

    Siellä on! Teemu Pukki teki erikoisen maalin

  • 17:59
    Huuhkajat

    Teemu Pukki saa kapteeninnauhan käteensä – tässä Huuhkajien kokoonpano jäähyväisotteluun