Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Facebookin tuorein uudistus jakaa mielipiteet: Keskusteluikkuna ponnahtaa esiin automaattisesti

Julkaistu 14.02.2017 10:12
Toimittajan kuva

Pauli Reinikainen

pauli.reinikainen@teknavi.fi

@digipauli

Facebookin tuorein uudistus saattaa ärsyttää niitä, jotka eivät liiemmin kommentoi kaverien kirjoituksia. Facebook testaa osalla käyttäjistä toiminnallisuutta, joka avaa automaattisesti joitakin kavereiden postauksia selainikkunaan. Toiminto on entuudestaan tuttu Facebookin yksityisviesteistä.

Ikkunassa käyttäjä voi kommentoida kaverin kirjoitusta, avata postauksen koko näytölle tai piilottaa ikkunan. Varsinkin kannettavan näytöllä ikkuna vie runsaasti tilaa.

Pelkona on myös se, että ikkunoita avautuu jatkuvalla syötöllä. Facebookin mukaan erillinen ikkuna avataan silloin, kun kaveri kommentoi käyttäjän postausta, vastaa kommenttiin tai merkitsee käyttäjän johonkin kommenttiin.

Facebook haluaa todennäköisesti testata uuttax toimintoa lisätäkseen entisestään käyttäjien aktiivisuutta palvelussa. Tällä puolestaan on merkitystä sille, miten paljon se saa uusia mainostajia.

Jos ikkunat herättävät lähinnä ärtymystä, niiden ponnahtamisen voi estää ikkunassa olevasta alasvetovalikosta.

Facebook ei kerro, kuinka suurella osuudella käyttäjistä uutta toimintoa testataan.

Lisää aiheesta:

Twitter testaa alaspäin peukuttamisen toimintoa – "En tykkää" -painike voi olla kohta kaikkien käyttäjien ulottuvillaWhatsAppiin on tulossa uusi ominaisuus – yhtiö haluaa vähentää hermoja kurittavaa viestitulvaaInstagramiin uusi näkymä: paljastaa kuinka paljon vietät aikaa palvelussaInstagram kertoo nyt milloin kaverit käyttävät palveluaInstagramiin tulossa uusi näkymä: kertoo kuinka paljon tuhlaat aikaa sovelluksessaInstagramissa voi nyt blokata epämieluisat kommentit
FacebookDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Facebook
  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"

  • 10.9.05:17
    Sosiaalinen media

    Syyttäjän ilakoiva Facebook-päivitys oli väärin – "Ai että mä tykkään voittaa"

  • 8.9.21:14
    Nepal

    Nuoret raivostuivat hallituksen somepäätöksestä Nepalissa, lähes 20 kuollut

  • 5.9.13:18
    Yhdysvallat

    Facebook piinaa Mark Zuckerbergin kaimaa

  • 22.8.13:36
    Verkkohuijaukset

    Älä lankea huijausmainoksiin Facebookissa tai Instagramissa – poliisille poikkeuksellisen paljon ilmoituksia