Facebook menestyy matkimalla muita – Suomalaisasiantuntija: Somejätti kopioi nyt kiinalaista ”supersovellusta”

Vaikka nuoret suosivat ennemmin muita somekanavia, Facebookin ei tarvitse olla huolissaan valta-asemansa horjumisesta, uskoo Somecon toimitusjohtaja Minna Valtari.
Minna Valtari ei usko Facebookion suosion horjuvan kovinkaan helposti, sillä se on edelleen valtava teknologiajätti, joka panostaa vahvasti myös kehitykseen.
– Minun on vaikea nähdä, että joku pystyisi selkeästi kisaamaan heidän kanssaan ja saisi Facebookin ”kuolemaan”, Valtari sanoo Huomenta Suomessa.
Yksi Facebookin valttikorteista on Valtarin mukaan se, että heillä ei ole koskaan ollut ongelmaa kopioida muita alan toimijoita. Esimerkiksi Foursquarelta Facebookiin napattiin sijainnin merkitseminen, Snapchatilta puolestaan tarinat, jotka kopioitiin ensin Facebookin omistamaan Instagramiin, sitten Facebookiin.
– Aina kun joku keksii jotain uutta, ne lähtevät kehittämään niin sanotusti oman versionsa siitä ja ottavat haltuun sen uuden formaatin, mihin ihmiset ovat ihastuneet jossain, ja sillä tavalla onnistuneet jatkuvasti kehittymään.
Valtarin mukaan Facebook seuraa parhaillaan silmä tarkkana kiinalaisen WeChatin menestystarinaa. Pyrkimyksenä on luoda Facebookista paikka, jossa hoituu kaikki tarpeellinen aina ostosten teosta työnhakuun. Facebook toimii nyt jo monien yritysten asiakaspalvelukanavana.
– Vähän niin kuin WeChat Kiinassa, he kopioivat nyt aika paljon sieltä. Sehän on supersovellus siellä, jolla voit ostaa, varata taksin ja tilata kotiin. Sitähän he yrittävät nyt tehdä länsimaailmaan, mitä Kiinassa WeChat on tehnyt.
Jos Facebook onnistuu tavoitteessaan, Valtari uskoo, että nuoret palaavat ennen pitkää muiden somekanavien ääreltä taas Facebookin käyttäjiksi viimeistään työelämään siirryttyään.
Millaisia facebook-käyttäjiä suomalaiset ovat? Miten Facebook onnistuu pitämään käyttäjät hyppysissään? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
17:27
Isometsä: Iivo Niskanen söi omat mahdollisuutensa – Therese Johaugin toiminta ihmetyttää
-
17:15
Haudataanko sotakirveet? Jordyn Woods reagoi Khloé Kardashianin rauhantarjoukseen
-
17:02
Koetko, ettet ole samalla aaltopituudella kumppanisi kanssa? Tutkija kertoo, kuinka voitte päästä parempaan synkroniaan
-
16:43
Sisäpiirin tieto MTV:lle: Rinne ei aio jatkaa ministerinä lainkaan – jatkaa puheenjohtajana kesään saakka
-
16:30
Aku Hirviniemi jakoi karun muiston Tuntematon sotilas -elokuvan kuvauksista – tältä näyttää silmänsä menettänyt näyttelijä
-
16:28
Poliisi vapauttanut kaikki itsenäisyyspäivän mielenosoituksissa pidätetyt – kolmea epäillään rikoksista
-
16:25
Eduskuntaryhmien vastaukset hallitustunnustelijalle julki
-
16:06
Yhdistetyn suomalaistykiltä väkevä hiihtosuoritus – palkintosija karkasi vasta loppukirissä
-
16:01
Menivätkö hermot? Professori antaa armahduksen lapsilleen huutaville – mutta vain tietyin ehdoin
-
15:56
Nuori mies ampui itsensä Lappeenrannan keskustassa – "Sosiaalipäivystys on varautunut antamaan kriisiapua"
-
15:55
Kerrostalossa kaasuräjähdys ja raivoisa tulipalo Slovakiassa – kuolonuhrien määrä yhä epäselvä
-
15:54
Perussuomalaiset Rinteelle: PS valmis vain hallitukseen, jossa "kaikki hallituspuolueet sitoutuvat rehellisyyteen"
-
15:53
Rovaniemeltä kadonnut 75-vuotias mies on löytynyt
-
15:30
Italiassa leviää äärioikeiston vastainen kansanliike, joka täyttää aukiot värikkäillä kaloilla – "sardiinit" vastustavat Matteo Salvinin vihapuhetta ja rasismia
-
15:28
HIFK:n huippuhankinta debytoi tuttua joukkuetta vastaan – pääsee heti ykköstähden rinnalle
-
15:21
Jenni Haukio kohtasi Linnan juhlien kättelyssä kaksoisolentonsa – huomasitko identtiset puvut ja kampaukset?
-
15:09
Pohjoismaisen vastarintaliikkeen iskulauseita kuultiin Soldiers of Odinin marssilla – kolme mielenosoituksissa kiinniotettua yhä lukkojen takana
-
15:05
Lewis Hamilton ja Valentino Rossi pääsevät kokeilemaan toistensa menopelejä: "Epätodellista"
-
15:03
Näitä et kuule sairaalassa: Kolme yllättävää, mutta normaalia asiaa vastasyntyneestä
-
15:00
Keskustan Kulmuni tulevasta hallitusohjelmasta: "Pilkkuakaan ei tarvitse muuttaa"
-
Lataa lisää