Ville Sirenin, 41, silmät seuraavat edelleen tarkasti jääkiekkokaukalon tapahtumia. Siren pelasi NHL:ssä 1985-1990 Pittsburghissa ja Minnesotassa, sekä SM-liigassa 1982-99 Ilveksessä, HPK:ssa ja HIFK:ssa. SM-liigassa hän saavutti kerran kullan ja hopean, sekä kaksi kertaa pronssia. Ura päättyi keväällä HIFK:n riveissä 1999, kun isokokoinen puolustaja päätti että aika on täysi.
- Ihan sopivaan aikaan lopetin - hyvä ja oikea päätös, Siren naurahtaa.
Torstaina 12. tammikuuta Siren istui Helsingin jäähallin katsomossa seuraamassa HIFK-Kärpät-ottelua. Hän oli juuri saapunut Pohjois-Amerikasta ja riensi heti jääkiekkokatsomoon. NHL-seura St Louis Bluesille työskentelevä pelaaja-arvioija oli ollut seuran kokouksessa Las Vegasissa ja sitä ennen nuorten MM-kisoissa Kanadan Vancouverissa.
- Nuorten MM-kisoissa meidän seuralla ei ollut varattuja pelaajia Pikkuleijonissa. Mutta Tshekin joukkueessa niitä oli kolme, Venäjän riveissä kaksi ja USA:n joukkueessa yksi, Siren listaa.
Sitten omien pelipäiviensä Sirenin matkatahti ja seurattavien ottelujen määrä on kasvanut huimasti. Siren aloitti kykyjenetsinnän kaudella 1999-2000 NHL-seura Washington Capitalsille ja pesti kantoi kolme vuotta. Sitä seurasi puolen vuoden tauko ja sitä puolen vuoden työjakso Ilveksen lukuun. St Louis Bluesille hän on tehnyt töitä kolmatta vuotta.
- Vaikea arvioida, mutta ehkä ajastani puolet vuodesta menee Suomessa ja puolet ulkomailla.
- Myös pelien määrä vuositasolla vaihtelee, mutta ehkä sellaiset reilusti yli 200 ottelua näen joka vuosi, Siren aprikoi.
Muuttuneet maalit
HIFK:n ja Kärppien välisessä koitoksessa Sirenin erikoisseurannassa tuntui olevan oululaisjoukkueen laitahyökkääjä Juhamatti Aaltonen. St Louis Blues varasi Aaltosen 2003.
- Sen lisäksi, että seurataan omia varattuja pelaajia työhön kuuluu muidenkin pelaajien arviointi.
-Tietoa kerätään muiden seurojen varauksista ja vapaista pelaajista. Sitä varten, että jos tulee kauppoja ja pelaajasiirtoja, niin meillä pitää olla päivitetyt tiedot kaikista pelaajista, Siren linjaa.
