Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU-komission von der Leyen ja Britannian Johnson sopivat patistavansa brexit-neuvottelijoitaan – ei kuitenkaan valmiutta suuriin myönnytyksiin

5:02Britannia aloittaa rajun laihdutuskampanjan koronan takia – tästä syystä Boris Johnson käänsi kelkkansa kampanjastaBritannia aloittaa rajun laihdutuskampanjan koronan takia – tästä syystä Boris Johnson käänsi kelkkansa kampanjasta.
Julkaistu 03.10.2020 19:47(Päivitetty 03.10.2020 20:45)

MTV UUTISET

Britannian pääministeri Boris Johnson ja EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sopivat tänään, että he patistavat neuvottelijoitaan tekemään entistä enemmän töitä, jotta Britannian ja EU:n tulevasta kauppasopimuksesta päästäisiin yhteisymmärrykseen.

Boris Johnson ja Ursula von der Leyen puhuivat asiasta videoneuvottelussa. 

Virtuaalitapaaminen järjestettiin, koska uusin neuvottelukierros päättyi perjantaina ilman tulosta. Sekä Britannian että EU:n edustajat kertoivat tuolloin, että sopimuksen tiellä on yhä useita esteitä. 

Britannian pääministerin kanslia tiedotti Johnsonin ja von der Leyenin tapaamisen jälkeen, että molemmat johtajat sitoutuvat pitämään asiaa säännöllisesti esillä. Johtajat olivat yhtä mieltä siitä, että viime viikkoina neuvotteluissa on saavutettu edistystä, vaikka sopimuksessa on yhä aukkoja. 

– He kehottavat pääneuvottelijoita tekemään töitä intensiivisesti rakentaakseen sillan noiden aukkojen ylitse, kerrottiin kanslian tiedotteessa.

Britannian siirtymäaika EU:sta eroamisen jälkeen päättyy joulukuun lopussa, mitä ennen EU:n ja Britannian tulevasta suhteesta pyritään pääsemään sopimukseen. Aikarajana sopimuksen synnylle pidetään Eurooppa-neuvoston lokakuun 15. päivänä alkavaa kokousta.

Ei valmiutta myönnytyksiin

Sen enempää Lontoon kuin Brysselin päättäjät eivät kuitenkaan näytä valmiilta suuriin myönnytyksiin neuvotteluissa. Britannian Johnson sanoi tänään, että tehtävää on paljon, mutta on EU:n asia osoittaa enemmän joustavuutta.

Johnsonin mukaan Britannia valmistuu myös siihen, ettei sopimusta synny ja voisi saada "sen toimimaan hyvin". EU-lähteistä taas kerrottiin AFP:lle, että unionin puolelta odotetaan, että Britannia alkaa toden teolla neuvottelemana isoista asioista. 

Saksan liittokansleri Angela Merkel tapaa EU:n pääneuvottelija Michel Barnierin maanantaina. Merkel sanoi eilen uskovansa, että sopimus on yhä mahdollinen mutta varoitti, että lähipäivät ovat ratkaisevia. 

EU aloitti torstaina oikeustoimet

EU kertoi torstaina aloittavansa oikeustoimet Britanniaa vastaan, koska maa yrittää yksipuolisesti muuttaa brexit-sopimusta. Komissio lähetti Britannialle asiasta kirjeen, johon maalla on kuukausi aikaa vastata.

Kiista koskee Pohjois-Irlantia. Pohjois-Irlannin ja Irlannin välille ei haluttu kovaa rajaa tullimuodollisuuksineen, ja erosopimuksessa sovittiin, että Pohjois-Irlanti jäisi käytännössä osaksi EU:n sisämarkkinoita.

Sen sijaan Pohjois-Irlannista muualle Britanniaan kulkevaan tavaraliikenteeseen tulisi tullimuodollisuuksia, ja tähän Britannia pyrkii uudella laillaan tuomaan muutosta.

Lue myös: Helena Petäistön kolumni: Syntyykö brexit-sopimus vai ei?

Lisää aiheesta:

Britannia ja EU täysin pattitilanteessa: "Merkityksetöntä neuvotella, ellei EU tee kompromissia"Boris Johnson ja Ursula von der Leyen ruotivat huomenna kauppaneuvottelujen tilaa lähestyvän takarajan allaEU ja Britannia aikovat pistää lisää puita uuniin vauhdittaakseen tulevan suhteen neuvottelujaEU-maat vahvistivat: Brexitissä alkaa ratkaiseva loppurutistus Pääministeri Boris Johnson jätti uuden ehdotuksen erosopimuksesta EU-johtajien pureksittavaksi – Irlannin varapääministeri: "Uutiset eivät ole hyviä"May: Brexit-sopimuksella ei ole riittävästi kannatusta – uutta äänestystä ei järjestetä
BrexitIso-BritanniaEUBoris JohnsonUrsula von der LeyenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta