Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orbanin Unkari saa 10 miljardia jäädytettyä EU-rahoitusta

10:39Ukrainan tuki vähenee ja apupaketit ovat vastatuulessa EU:ssa ja Yhdysvalloissa – kuinka vaikea Ukrainan tilanne nyt on?Ukrainan tuki vähenee ja apupaketit ovat vastatuulessa EU:ssa ja Yhdysvalloissa – kuinka vaikea Ukrainan tilanne nyt on?
Julkaistu 13.12.2023 19:22

MTV UUTISET–STT

Kokoomusmeppi Petri Sarvamaa luonnehtii komission päätöstä katastrofaaliseksi.

EU-komissio vapauttaa noin kymmenen miljardia euroa EU-rahoitusta, joka oli jäädytetty Unkarilta muun muassa tuomioistuinlaitoksen riippumattomuuden puutteen vuoksi.

Komissio jäädytti rahat viime vuoden tammiskuussa. Keskiviikkona se kuitenkin tiedotti arvioineensa, että Unkari on toteuttanut toimenpiteet, joihin se on ongelman ratkaisemiseksi sitoutunut. Näin ollen Unkarin haettavaksi vapautuu päätöksen seurauksena kaikkiaan 10,2 miljardia euroa.

Kaikkiaan Unkarilla on ollut jäädytettynä oikeusvaltion puutteiden takia noin 30 miljardia euroa.

Unkari on viesteissään kytkenyt avoimesti jäädytetyt varat sen valmiuteen sitoutua Ukraina-tukeen, mistä käydään neuvotteluja torstaina ja perjantaina EU-maiden poliittisten johtajien huippukokouksessa. Unkarin pääministerin Viktor Orbanin on siis katsottu kiristäneen viesteillään EU:n jäsenmaita ja instituutioita jäädytettyjen varojen saamiseksi.

Lue myös: Unkarin touhu etoo Suomen meppiä, joka vaatii kovia toimia: "Yksi mies vaarantaa koko Euroopan turvallisuuden"

Sarvamaa ei usko sattumaan

Muun muassa Euroopan parlamentissa on suhtauduttu hyvin kriittisesti aikeisiin vapauttaa jäädytettyjä varoja Unkarilta.

Osa Unkarin EU-rahoituksesta on ollut jäädytettynä niin sanotun oikeusvaltiomekanismin perusteella. Parlamentin puolella pääneuvottelijana oikeusvaltiomekanismia koskevassa neuvotteluryhmässä oli kokoomuslainen Petri Sarvamaa, joka reagoi välittömästi komission päätökseen vapauttaa Unkarin EU-rahoitusta.

Sarvamaa huomauttaa, että Unkarin niin sanotun tuomarineuvoston kokoonpanosta päätetään vaaleilla, joiden odotetaan päättyvän 10. tammikuuta.– Miten komissio on voinut arvioida jotain, mitä ei ole vielä edes olemassa? Tuomarineuvoston käytännön vaikutuksia oikeusvaltion tilan parantamiseksi ei todellakaan vielä tiedetä, kun neuvoston jäseniä ei olla edes nimitetty, Sarvamaa kommentoi tiedotteessa.Sarvamaa katsoo, että kokonaisuus näyttää onnistuneelta kiristykseltä.– En missään nimessä usko, että päätöksen ajoitus on vain huonoa sattumaa. Etenkin, kun tiedämme Orbanin pitävän 26:ta muuta jäsenmaata panttivankinaan loppuviikon huippukokouksessa, hän sanoi.Sarvamaan mukaan Euroopan parlamentissa pohditaan myös jatkotoimia, eikä hän pidä mahdottomana komission viemistä oikeuteen päätöksen takia.









Komissio: Unkari yhä seurannassa

Komission vapauttamissa rahoissa on kyse niin sanotusta koheesiorahoituksesta. Sitä saavat EU:ssa alueet, joiden bruttokansantulo henkilöä kohden on alle 90 prosenttia EU:n keskiarvosta.

Komissio huomauttaa, että jäsenvaltioiden on varmistettava, että edellytykset täyttyvät koko koheesiopolitiikan ajan. Komissio myös kertoi seuraavansa tiiviisti ja jatkuvasti Unkarin toteuttamien toimenpiteiden soveltamista.

Lisää aiheesta:

Euroopan parlamentti haastaa EU-komission oikeuteen Unkari-rahoistaSaiko Unkari kiristettyä EU:lta 10 miljardia euroa? Suomalaismeppi: "Kyllähän se tosi pahalta näyttää"Pääministeri Orpo Unkarista: En hyväksy minkäänlaista kiristämistäBrysselissä alkaa vuoden tärkein huippukokous EU:n tuesta Ukrainalle – Orpo: "Voi tulla myös historiallinen epäonnistuminen"EU on superinflaation riivaaman Unkarin kiristyksen kohteena jälleen kerran – panoksena Ukrainalta jäädytetyt miljarditKompromissi oikeusvaltiokiistassa on merkittävä edistysaskel – "EU saa historiallisen keinon puuttua arvojen rikkomiseen"
EUUnkariUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 05:27
    Ilmastonmuutos

    EU sopi löysemmistä päästöleikkauksista

  • 31.10.16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 30.10.19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • 30.10.19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 30.10.16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen