Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eikö iPhonen oma kamerasovellus tyydytä? Tässä 4 parempaa vaihtoehtoa

Julkaistu 30.08.2016 09:40

Teknavi

teknavi

IPhonen oma kamerasovellus on perin yksinkertainen, itse asiassa älypuhelinten yksinkertaisimmasta päästä. Kuva-asetuksia ei juurikaan pääse muuttamaan ja varsinkin järjestelmäkameroilla kuvannut voi tuntea olonsa epämukavaksi.

Onneksi iPhonelle on saatavissa mainioita kuvaussovelluksia, joiden kanssa pääsee säätämään asetusta jos toistakin. Iphonen kamerat ovat olleet aina laadukkaita, mutta pienellä säätämisellä kuvista voi saada vielä asteen näyttävämpiä.

Kokosimme sovelluksista viisi kokeilemisen arvoista. Sovellukset eivät ole paremmuusjärjestyksessä.

645 PRO Mk III

Hinta: 3,99 euroa

Tätä sovellusta lähemmäs järjestelmäkamerakuvausta on vaikea päästä älypuhelimella. Sovelluksen onnistunut käyttäminen vaatiikin jonkinasteista kokemusta järkkärin käytöstä. 645 Pro on yksi App Storen vanhimmista kamerasovelluksista. Kuvauksen salat tunteva käyttäjä on kuin kotonaan, sillä erilaisia säätimiä ja asetusvalikoita on pilvin pimein. Sovelluksella voi esimerkiksi viedä kuvat RAW-muotoisina TIFF-tiedostoina. Käyttäjän apuna on peräti 62-sivuinen ohjekirja.

Camera+

Hinta: 2,99 euroa

Jos enemmistö iPhone-kuvaajista on oikeassa, Camera+ on lataamisen arvoinen sovellus. Se on yksi App Storen parhaiten myyvistä kuvaussovelluksista.

Sovelluksen avulla käyttäjä voi säätää kuva-asetuksia manuaalisesti. Tarjolla ovat esimerkiksi tarkennuksen, suljinnopeuden ja valkotasapainon säätimet. Camera+:n avulla kuvat voi siirtää myös häviöttömässä TIFF-formaatissa. Käyttökelpoinen on myös makrokuvausmoodi.

Sovelluksen maksullinen versio takaa käyttäjälle kaikki ominaisuudet. Niistä osa puuttuu ilmaisversiosta.

Red Dot Camera

Hinta: 2,99 euroa

Red Dot Camera tarjoaa keinon retrohenkiseen kuvaukseen. Sovellus kumartaa pitkään Leican perinteikkäälle M Rangefinder -järjestelmärungolle.

Käyttäjä voi säätää muun muassa sulkimen nopeutta ja ISO-arvoa leicamaisillä rullasäätimillä. Toinen virtuaalinen säädin on varattu tarkentamista varten. Tarkennukseen voi kuitenkin käyttää myös älypuhelinkäyttäjille tuttua halutun tarkennuskohdan painamista ruudulla. Kuvat voi halutessaan napata mustavalkoisina.

NightCap Pro

Hinta: 1,99 euroa

NightCap Pro on tarkoitettu käyttäjälle, joka haluaa parantaa vähäisessä valaistuksessa otettujen iPhone-kuvien laatua. Sovelluksen tavoitteena on auttaa nappaamaan yhtä onnistuneita kuvia riippumatta siitä, otetaanko ne hämärässä vai päivänvalossa.

Käytännössä tavoitteeseen pyritään pidentämällä valotusaikaa. Lisäksi sovelluksen käyttäjä voi valita herkän ISO-arvon. Sovelluksen avulla kuvien kohinaa pyritään vähentämään prosessointityökaluilla.

Lisää aiheesta:

Mielessä 360-kameran hankinta? Tässä parhaat vaihtoehdot Gear 360:lleOta parempia kuvia älypuhelimella – 6 parasta sovellusta esittelyssäIPhone 7 Plus on todennäköisesti markkinoiden paras kamerapuhelin – Syy on tässäSamsungin 360-kamera ei miellytä Apple-käyttäjää – muille hintansa arvoinen ostosTämä älypuhelin ei jätä kuvaajaa kylmäksi – katso vakuuttavat kuvatHuawei P9 myyntiin tänään: Hinta ja kamera houkuttelevat
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 14:38
    Verkkohuijaukset

    Tekaistua Suomi.fi-sivustoa hyödyntänyt mies vangittu – uhrit menettäneet kymmeniä tuhansia

  • 06:01
    Droonit

    Suomella on erityinen etu drooneja vastaan, sanoo strategian asiantuntija

  • 05:30
    Dokumentit

    MTV:n toimittaja näki läheltä tuttujen sovellusten pimeän puolen – näin huumeita, aseita ja rahaa liikkuu silmiemme edessä

  • Eilen22:38
    Musiikki

    Maailmantähdet protestoivat tekoälyn uhkaa "mykkäalbumilla" – Paul McCartney liittyi rintamaan

  • Eilen18:20
    Tanska

    Tanskassa on hyökätty useiden puolueiden verkkosivuille