Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ei ehkä kannata kokeilla: Näin käy vanhalle Opel Astralle, jos isket peruutusvaihteen silmään satasen vauhdissa

0:32Paavon poika teki perheen Corollasta"ralliauton"
Julkaistu 22.09.2018 10:03

Ville Järveläinen

Tämän videon katsominen voi aiheuttaa pahoinvointia herkimmille Opel-faneille.

Pääkuvan video

Paavon poika teki perheen Corollasta "ralliauton"

Hollantilaisen YouTube-kanavan mastermilo82:n kaverit ovat jälleen saaneet erikoisen päähänpiston. Kokeellisista autoaiheisista videoistaan tunnettu kanava päätti selvittää, mitä vanhalle Opel Astralle tapahtuu, kun sen peruutusvaihde kytketään täydessä vauhdissa.

Sanomattakin lienee selvää, että tätä ei kannata kokeilla itse. Tosin, onneksi, useimmissa nykyautoissa tämä ei edes ole mahdollista.

Hieman yllättäen laatikkoa ei saanut peruutusvaihteelle 100 kilometrin tuntivauhdissa. Ääni oli paha, mutta vaihde ei mennyt silmään kuin vasta vauhdin pudottua 10–20 kilometriin tunnissa, mikä luonnollisesti oli pettymys myös testaajille.

Seuraavaksi he kokeilivat samaa temppua 20 ja 35 km/h:n nopeuksissa, ja tällä kertaa he saivat kuin saivatkin vaihdettua peruutusvaihteelle. Samoin kävi 50 km/h:n vauhdissa, mutta auto lähes sammui.

Rääkätyllä autolla 70 km/h:n nopeudesta peruutusvaihteelle vaihtaminen sai moottorin sammumaan, eikä se käynnistynyt kuin vasta työntämällä.

Katso video alta.

​​​​​​​

Auton toimintaAutotLifestyle
not-found-image
Ville Järveläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Kauhistelitko tätä videota, jossa kaahataan yleisellä tiellä 470 km/h? Huolestuttavinta on, jos pätkä meni täydestäUskaltaisitko tehdä taskuparkin viiden miljoonan euron Bugatti Divolla? Tämä kaveri tarttui haasteeseen, mutta nyt taatusti kaduttaaIsä yritti tehdä vaikutuksen vävykokelaaseen, mutta Corvette olikin ollut seisonnassa vähän liian pitkään – nolosti käviJos sattuisit sekoittamaan kaasun ja jarrun, kuinka monessa sekunnissa huomaisit virheesi? Yhdeksässä, kuten tämä nainen?Katso karmea video: Mitä tapahtuu, jos kiihdytysauton jarruvarjo ei aukeakaan 400 km/h:n vauhdissa?Muistatko vielä Trabantin? ”Kamala kommunistien rakentama auto”

Tuoreimmat aiheesta

Auton toiminta
  • 6.12.11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."

  • 4.10.11:55
    Teppo Vesalainen

    Laitatko auton piuhan päähän, vaikka lämmitin ei oikeasti toimi? Näin tarkastat, pelittääkö moottorilämmitin

  • 30.9.09:25
    Liikenneturvallisuus

    Käytäthän ajovalojasi näin? Lapin poliisilta muistutus

  • 27.9.11:55
    Teppo Vesalainen

    Milloin polttomoottoriauton esilämmitys kannattaa aloittaa?

  • 21.9.07:35
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Mersun vuonna 2022 – ilmoitti viasta yli kaksi vuotta myöhemmin ja vaati kaupan purkua