Ei aina vain huono juttu – tiesitkö näistä stressin hyvistä puolista?

Pitkittynyt stressi tuhoaa ihmisen terveyttä monin eri tavoin, mutta stressissä on myös hyviä puolia.
Stressi nähdään monesti kielteisessä valossa, eikä syyttä. Pitkittynyt stressi on seksielämän ykkösvihollinen, altistaa sydän- ja verisuonitaudeille ja saattaa jopa kutistaa aivoja.
– Pitkään jatkunut stressi voi pahentaa tai laukaista mitä tahansa sairautta, kertoi työterveyspsykologi Tuuli Viranta-Naulapää MTV Uutisille vuonna 2016.
Time-uutissivuston haastattelema psykologian professori kertoo, että stressi ilmenee, kun ihminen tuntee voimavarojensa ja tavoitteidensa olevan epätasapainossa.
Stressiä on tutkijoiden mukaan kahdenlaista: negatiivista ja positiivista. Negatiivinen stressi on ahdistusta vaikeasta asiasta, kuten erosta. Positiivinen stressi on jännitystä esimerkiksi uuden työn aloittamisesta.
Kuten jo termi positiivinen stressi kertoo, stressillä voikin olla myös myönteisiä vaikutuksia. Timen haastattelemat psykiatrian asiantuntijat listasivat, mitä hyötyä stressistä on ihmiselle.
1. Lisää motivaatiota
Pieni määrä stressiä voi auttaa saamaan asioita aikaiseksi. Esimerkiksi töihin tai opiskeluun liittyvä aikaraja voi auttaa ihmistä keskittymään asiaan ja käyttämään siihen enemmän aikaa. Kuten on sanottu: deadline on paras kannustin.
2. Stressi voi kasvattaa itseluottamusta
Stressi pakottaa ihmisen ratkaisemaan edessä olevan ongelman. Tämän ansioista ihmisestä tulee sinnikkäämpi ja hänelle kertyy taitoja, jotka voivat olla merkittävässä roolissa tulevaisuuden haasteita ratkaistaessa. Ongelmien selättäminen voi lisätä henkilön itseluottamusta, sillä hän kokee pystyvänsä hallitsemaan hankaliakin tilanteita.
Stressaavasta tilanteesta selviytyminen opettaa ihmistä myös kohtaamaan pelkojaan niiden välttelyn sijaan. Pelko ei tunnu enää yhtä pahalta, kun sen on jo kerran selättänyt.
3. Stressi voi auttaa luomaan ihmissuhteita
Stressistä puhuminen samanlaisia tuntemuksia kokevien ihmisten kanssa voi auttaa rakentamaan ihmissuhteita. Avoimuus yleisestä tunteesta auttaa samaistumaan toiseen, mikä voi vahvistaa ihmissuhteita.
– Suuri osa ystävyys- tai perhesuhteistamme ei olisi samanlaisia, jos emme tukisi toisiamme raskaiden aikojen läpi, sanoo psykologian professori Kathleen Gunther.
4. Stressi on osa merkityksellistä elämää
Elämä ilman kohtuullista stressiä ei ole välttämättä stressitöntä elämää parempaa. Opiskeluun ja työelämään liittyy stressiä, joka auttaa meitä oppimaan, valmistumaan, löytämään työpaikan ja kehittymään työssämme. Vaikka tavoitteeseensa päästäkseen joutuisi hieman stressaamaan, on lopputulos monesti palkitseva.
LUE MYÖS: Haluatko oikeasti menestyä? On aika luopua perfektionismista ja muista myrkyllisistä tavoista
Lähde: Time
Uusimmat
-
20:45
Kiskobussi törmäsi henkilöautoon puomittomassa tasoristeyksessä Orivedellä – auton kuljettajalle vammoja
-
20:42
Näin kaveriporukka kommentoi Loton historian suurimman potin voittoaan Veikkaukselle: "Ihan hirveä summa, tuossa olisi ollut yhdelle ihmiselle liikaa rahaa"
-
20:35
Kymmenettuhannet vanhustenhoidon asiakkaat jääneet täysin vaille ulkoilua – THL: "Tämä on hälyttävä tieto"
-
20:26
Ranska laittoi Brasilian lentokieltoon koronan vuoksi
-
20:23
Suloinen nalletaulu lähti uuteen kotiin – huvittavassa palautteessa nostettiin esille eräs yksityiskohta: "Tyttäreni oli hyvin järkyttynyt..."
-
20:20
Ala-arvoista pelaamista – KalPa-tähti pääsi rokottamaan alivoimalla ilmaiseksi
-
20:11
Niinistö esitti Putinille huolensa Ukrainan tilanteen kärjistymisestä
-
20:06
Mikä pommi! Enteileekö tämä mahtiniitti sallivaa linjaa SM-liigan pudotuspeleihin?
-
20:03
Pieksämäellä kadonnut sukeltaja on kokenut kaivossukeltaja
-
20:00
Suomi ensimmäistä kertaa arvokisoihin! Loppuhetkillä hurjaa dramatiikkaa
-
20:00
”Mä olen pahoillani, mutta…” – Salkkarit-hahmo tekee riipaisevan tunnustuksen aviomiehelleen
-
19:54
Tunnettu panimo repäisee – avaa uuden oluthotellin: "Jääkaapit suihkussa suihkuolutta ajatellen"
-
19:52
Yhdysvallat vetää joukkonsa Afganistanista viimeistään 11. syyskuuta, joka on WTC-iskujen 20-vuotispäivä
-
19:50
Suomen rokotustahtiin uusi taka-isku: "Meille oli tilattu 2,4 miljoonaa Johnson&Johnsonin annosta" – ylilääkäri vastasi myös yhdeksään muuhun rokotekysymykseen
-
19:49
Petri Kontiola riehuu Hämeenlinnassa hurjana – joko tämä riittää pistepörssin voittoon?
-
19:40
Kun omalla ravintola-alalla ei ollut töitä, Tiina perusti yrityksen ja leipoo nyt herkkuja sata vuotta vanhasta leipäjuuresta: "Otettu erittäin hyvin vastaan"
-
19:19
SM-liigasensaatio taistelee maalipörssin voitosta loppuun asti – tässä tulee kauden numero 30
-
19:05
Myyrässä tehtävä saa kisaajat epäilemään toisiaan: "Hän halusi kusta tehtävän"
-
19:01
Natasha kuntopyöräili kotonaan – pihalta katsottuna toiminta näytti järjettömän härskiltä
-
18:55
Mitä ihmettä, Pelicans? Paikka kuuden joukossa lipuu käsistä, jos näitä lipsahduksia tulee lisää
-
Lataa lisää