Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Disney heittää haasteen Netflixille Disney+:lla – palvelu avautuu ensi vuonna

Julkaistu 09.11.2018 13:55
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Viihdejätti Disney on kertonut jälleen lisätietoja sen omasta odotetusta Netflixin haastavasta suoratoistopalvelusta tulosjulkistuksensa yhteydessä.

Disneyn tulevan palvelun nimeksi on nyt paljastettu Disney+. Se on avautumassa ensi vuoden jälkipuoliskolla, mutta tiettävästi aivan aluksi vain Yhdysvalloissa. Palvelun vauhdikkaasta laajentumisesta muualle maailmaan saattaa kuitenkin viestiä palvelulle jo nyt avattu ennakkosivu, joka on käännetty myös esimerkiksi suomeksi.

Yhdysvalloissa Disney tulee myös vetämään omat sisältönsä pois Netflixistä ensi vuoden aikana.

Disney+:n sisältö tulee koostumaan laajasti Disneyn eri sisällöistä, mukaan lukien myös Marvel ja Star Wars -sisältö. Tunnetuista tuotantoyhtiöistä Disneyn alle lukeutuvat lisäksi myös Lucasfilm ja Pixar.

Disney on ostamassa myös 21st Century Foxin liiketoiminnot 71,3 miljardin dollarin jättikaupassa. Disney saa tässä kaupassa itselleen muun muassa X-Menin, Avatarin, Simpsonit, FX Networks -kanavat ja National Geographicin.

Suoratoistopalvelun sisällöksi on luvassa paljon myös uutta. Marvelin hahmoista Loki tulee saamaan oman sarjansa osana Disney+:aa. Lisäksi Star Wars -elokuva Rogue Onesta tehdään palveluun pohjustava Cassian Andoriin keskittyvä sarja.

Tulossa on myös muun muassa uusi versio The High School Musicalista, uusi animaatiosarja Pixarin Monstereista sekä uusi kausi Star Wars: The Clone Warsista.

Lisää aiheesta:

Viikingit saa jatkoa Netflixissä – jatkosarja sijoittuu sadan vuoden päähän alkuperäissarjan tapahtumistaDisneyltä jymy-yllätys! Kaavailee Yksin kotona -elokuvasarjasta uusintaversiotaApple löi satoja miljoona taaloja pöytään houkutellakseen peli- ja mediatalot mukaan uusiin palveluihinsaNetflixin haastava Disney+ avautuu 12. marraskuuta – viihdejätti kertoi nyt suunnitelmistaanApple kiinnostunut James Bond -elokuvaoikeuksista - kauppahinta voi nousta jopa 5 miljardiin dollariinYouTubelta yllättävä aluevaltaus: Alkaa esittää alkuperäissarjoja ja elokuvia ilmaiseksi
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • Eilen14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • 31.10.07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • 31.10.05:33
    Tekoäly

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi