Pokémon GO on saamassa uuden Detective Pikachu -elokuvan kunniaksi joukon ekstrasisältöä. Huomisesta lähtien pelistä on löydettävissä etsiväteeman mukainen Pikachu, joka on pukeutunut Sherlock Holmes -tyyliseen hattuun. Jos pelissä onnistuu nappaamaan Pikachun, saa pokémonin pitää myös kampanjan päätyttyä.
Itse Pikachun lisäksi pelissä voi huomisesta lähtien törmätä aiempaa useammin myös muihin elokuvassa esiintyviin pokémoneihin, kuten Charizardiin, Charmanderiin ja Jigglypuffiin. Näille pokémoneille ei kuitenkaan ole varattu erityistä elokuvan mukaista teemaa, vaan pokémonit yksinkertaisesti näyttäytyvät aiempaa useammin.
Muun sisällön lisäksi Pokémon GO tulee huomisesta lähtien tarjoamaan pelaajille väliaikaisia kannustimia, kuten teeman mukaisia avatareja, jotka ovat saatavilla Style Shopista. Myös pokémonien nappaamisesta myönnettävä XP tulee väliaikaisesti tuplaantumaan.
Elokuvan osalta Detective Pikachu saa ensi-iltansa Suomessa perjantaina 10. toukokuuta. Kyse on ensimmäisestä länsimaissa esitettävästä Pokémon-elokuvasta sitten vuonna 2001 julkaistun Pokémon 3: Unownien loitsun. Detective Pikachun traileri on nähtävissä alta.
Uusimmat
-
18:50
Tuuli-Elina, 36, erosi, vaikka parisuhteessa ei ollut tavallaan mitään vikaa: "Selvästi aiheesta on puhuttu liian vähän"
-
18:41
Viisikymppinen mies tuomittiin useista törkeistä lapsenraiskauksista – 13-vuotias lapsi sai myös alkoholimyrkytyksen
-
18:37
Biologian tehtävä sulattaa Salkkarit-kaksikon kireät välit – sisään paukkaava sukulaismies latistaa tunnelman
-
18:22
Prinssi Andrew äidistään: Kuningatar Elisabetin elämässä valtava tyhjyys prinssi Philipin kuolema jälkeen
-
18:09
Angela Merkelin seuraajaksi uusi ehdokas: Markus Söder lähteiden mukaan valmis CDU:n liittokansleriehdokkaaksi
-
18:02
Puolustusministeri Antti Kaikkonen ylpeänä poikansa taidoista – paljasti viimein pikkuisen nimen
-
17:59
Tampereen Classic jälleen Suomen mestari – viides peräkkäinen mestaruus irtosi suvereenilla esityksellä
-
17:56
Oletko huomannut hintaeron kaupan kalatiskillä? Usein edullisempi valinta ostoskoriin: "Syy on yksinkertainen"
-
17:44
16-vuotias suomalainen Ferrari-lupaus tykitti suvereeniin voittoon Monzassa
-
17:27
Yhdysvallat varoittaa Venäjää sen aggressiivisista toimista Ukrainaa kohtaan
-
17:18
NHL-sisäpiiriläinen: Jarmo Kekäläinen juonii melkoista peliliikettä ennen siirtorajan umpeutumista
-
17:11
Mäkihypyn maailmanmestari julkaisi näyttävän kuvan – poseeraa ilman rintaliivejä
-
17:04
Näin toimii "äitijäähy" – Sydni ei pane jäähylle vain lapsia, vaan myös itsensä: "Muuttaa potentiaalisesti stressaavan tilanteen positiivisemmaksi"
-
17:02
Juontaja Hanna Sumari joutui ambulanssilla sairaalaan: "Vedin lipat aamulla lenkillä"
-
16:59
Toista ihmistä päin tahallaan yskäissyt nainen tuomittiin vankeuteen Yhdysvalloissa – tuomari katsoi pahoinpitelyksi
-
16:52
Huippunyrkkeilyssä salamatyrmäys – uhmakas brittinuorukainen nukutti kokeneen tähden hetkessä: "Ala kunnioittaa nimeäni"
-
16:45
HS: Suezin kanavan tukkineen aluksen pelastuskustannukset lankeamassa rahdin omistajille – maksajana myös S-ryhmä
-
16:42
Yhdysvalloissa suunnitellaan futuristista yliäänikonetta presidenttikäyttöön: Tällainen on "Air Force Two"
-
16:29
Nyt meni oudoksi: TPS naureskeli somessa Lukon nuorten Suomen mestaruudelle – viestintäpomolta yllättävä selitys
-
16:00
Prinssiveljekset William ja Harry kävelevät vierekkäin isoisänsä arkun perässä – herttuatar Meghan ei osallistu prinssi Philipin hautajaisiin
-
Lataa lisää