Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Daniel Ricciardolta uhmaavaa puhetta uusista F1-autoista – "Ohitan kaksi kerralla"

/All Over Press
Julkaistu 07.11.2019 17:21
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Renault’n tähtikuljettaja Daniel Ricciardo odottaa jo innolla vuoden 2021 uusia autoja ja niihin liittyviä sääntömuutoksia.

Tällä hetkellä käytössä olevat F1-autot tuotiin kuninkuusluokkaan vuonna 2017. Kyseisten uudistusten myötä autoista tuli huomattavasti nopeampia, mutta takana olevilla oli paljon vaikeampaa seurata edessä ajavaa autoa, mikä hankaloitti ohittamista.

LUE MYÖS: Fani törmäsi F1-tähteen lentokentällä – yhteiskuva vaati kuskin erikoisen toiveen toteuttamista

Ricciardon mukaan autot näyttävät erittäin tyylikkäiltä, mutta eivät ole välttämättä kaikista paras mahdollinen vaihtoehto kilpa-ajoon autojen leveyden ja seuraamisen vaikeuden vuoksi. Ricciardo ei usko, että nopeammat ja leveämmät autot hyödyttivät F1-sarjaa lainkaan.

– Se ei ehkä ollut paras juttu. En halua sanoa, että opimme virheistämme, mutta opimme ja menemme eteenpäin, Ricciardo toteaa GP Todayn mukaan

F1 julkisti Austinin kisaviikonlopun alla vuodeksi 2021 käyttöön astuvia sääntömuutoksia. Tulevien F1-autojen aerodynaamisilla ratkaisuilla haetaan nykyistä parempaa kilpailua kuljettajien välille. Edellä ajavaa autoa on helpompi seurata, jolloin ohituksia ja rengas rengasta vastaan -taisteluita pitäisi saada enemmän.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen talliin pyrkinyt F1-kuski kovien huhujen kohteena – lyttäsi edelliset valeuutisiksi

Tämä miellyttää tyylikkäistä ja rohkeista ohituksistaan tunnettua Ricciardoa, joka lyö pöytään jopa kovan lausunnon tulevista suorituksistaan uusilla autoilla.

– Kun muut ohittavat yhden auton, minä ohitan kaksi kerralla. Niin sitä tilannetta täytyy katsoa, Ricciardo vakuuttaa itsevarmana.

LUE MYÖS: Mercedes-pomo myöntää: Valtteri Bottaksen avautumisessa peiliin katsomisen paikka

Vaikka uusien autojen myötä ohittamisen mahdollisuudet paranevat, ei Ricciardo kuitenkaan usko, että ohittamisesta tulee liian helppoa.

– Se pistää meidät puolustamaan myös paremmin. En usko, että ohittaminen tulee olemaan helppoa, eikä siitä tule sellaista, mitä jokainen pystyy tekemään. Kaikki yrittävät puolustaa kovemmin. Kun on enemmän mahdollisuuksia tarjolla, se tarkoittaa kaikille parempaa jännitystä, Ricciardo toteaa. 

F1Daniel RicciardoUrheilu
Toimittajan kuva
Riku Hellanto
MTV Uutiset

Riku Hellanto työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa. 

Juttuvinkkejä otetaan vastaan sähköpostilla riku.hellanto(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

F1-kuskilta paljastuksia ensi kauden autoista – äärimmäiset nopeudet saavat epäilemään toivottua muutosta: "On vaikea kuvitella"Max Verstappen asettui poikkiteloin Toto Wolffin kanssa – tyrmäsi Mercedes-pomon sääntökritiikin: "Sitä ei voi vielä tässä vaiheessa edes sanoa"F1-autoihin muutoksia – nähdäänkö ensi vuonna enemmän ohituksia?Max Verstappen epäilee ohittamisen helpottumista: "Hyöty on rajallinen"Ricciardo toivoo kapeampien autojen palaavan: "Kyse ei ole vain kierrosajoista"Formula 1 -sääntöuudistus jakaa tallipomoja

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"