Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Cristiano Ronaldo rikkoi viranomaisten määräyksiä – "Olemme ilmoittaneet tapauksesta syyttäjälle"

Julkaistu 07.10.2020 15:27

MTV URHEILU – STT

Cristiano Ronaldo ja neljä muuta Juventuksen pelaajaa ovat rikkoneet Italian koronamääräyksiä. Viranomaiset voivat ryhtyä viisikkoa vastaan jopa oikeustoimiin.

Koko Juventuksen joukkue ja seuran työntekijät määrättiin lauantaina eristyksiin, kun henkilökunnassa oli todettu virustartunta. Joukkueella oli lupa harjoitella, mutta ulkopuoliset kontaktit oli kielletty.

Ronaldo ja neljä muuta pelaajaa poistuivat italialaisten lehtitietojen mukaan joukkueen hotellilta ennen kuin he saivat tietää tällä viikolla tehtyjen koronatestien tulokset.

– Jotkut pelaajat olivat poistuneet eristyksestä ja olemme ilmoittaneet tapauksesta syyttäjälle, Piedmontin alueen terveysviranomaiset kertoivat Ansa-uutistoimistolle.

Viisikko karkasi eristyksestä maajoukkueidensa matkaan.

Juventuksen maajoukkuetason pelaajista Ranskan Adrien Rabiot, Italian Giorgio Chiellini ja Leonardo Bonucci, Walesin Aaron Ramsey ja Puolan Wojciech Szczesny päättivät noudattaa koronamääräyksiä ja jäivät eristyksiin.

Italialaislehtien mukaan koronamäärääyksiä rikkoivat Ronaldon lisäksi Paulo Dybala, Juan Cuadrado sekä Danilo ja Rodrigo Bentancur. 

Lisää aiheesta:

MM-karsintojen superottelu keskeytyi – Brasilian viranomaiset marssivat kentälle pidättämään neljä Argentiinan pelaajaaBrasilian maajoukkue sodassa valioliigajättejä vastaan – taustalla koronakaranteenisääntöSerie A:n kärjessä olevan AC Milanin kaksikolla koronavirusKuvat illanvietosta käräyttivät La Liga -seuran pelaajat – nostivat nyt kätensä pystyynEntinen Juventus-pomo tylyttää Cristiano Ronaldon toimintaa koronakriisissäLähde: Juventus-tähti karkasi karanteenista ja lensi Argentiinaan – taustalla koskettava syy
Serie AJalkapalloCristiano RonaldoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Serie A
  • Eilen10:51
    Inter Milan

    Jalkapalloilija loukkaantui erikoisella tavalla – joutunee käyttämään "tuhatjalkaista" loppuelämän ajan

  • 28.10.14:08
    Inter Milan

    Mediat: Jalkapallotähti traagisessa kolarissa – 81-vuotias mies kuoli

  • 27.10.18:36
    Napoli

    Kevin De Bruyne loukkaantui tehdessään maalin – Napolilta nyt ikävä päivitys

  • 27.10.15:15
    Juventus

    Juventus antoi päävalmentajalleen potkut

  • 23.10.00:00
    Mestarien liiga

    Jude Bellingham ratkaisi jättiläisten kohtaamisen – Chelsea teki historiaa Mestarien liigassa