Lapin Kulta Solar Kitchenin kokki Antto Melasniemi ja Chilifest-tapahtuman toiminnanjohtaja Marko Suksi vierailivat torstaiaamun Huomenta Suomessa. Keskustelua käytiin niin ruokafestivaaleista kuin suomalaisten suhtautumisesta ruokaan ylipäätään.
Ravintoloitsija ja kokki Antto Melasniemi hikoilee paraikaa Helsingin Teurastamolla, jonne on pystytetty kahden viikon ajaksi aurinkoenergialla toimiva Lapin Kulta Solar Kitchen. Haasteita kyseiselle ruokatapahtumalle aiheuttavat vaihtelevat sääolosuhteet. Ravintola ei voi toimia sateella.
– Tänään on niin paljon pilviä ja sadetta, että ei varmasti päästä kokkaamaan. Vierailevaksi kokiksi saapuu tänään Sasu Laukkonen, joten varmaan tehdään ruokaa tavallisessa keittiössä, Melasniemi kertoi aamun lähetyksessä.
Erilaiset ruokafestivaalit ja -tapahtumat on otettu Melasniemen mukaan Suomessa hyvin vastaan. Kokin mukaan ruokatapahtumia ei kannata missään nimessä rajoittaa pelkästään pääkaupunkiseudulle. Lapin Kulta Solar Kitchen onkin matkannut ympäri Suomea ja toiminut jopa -28 asteen kirpakassa pakkasessa Karikasniemessä. Myös ravintolakulttuuri on Suomessa Melasniemen mielestä mukavan avointa ja ihmiset haluavat nyt satsata ruokaan.
– Suomessa ruoka on lähtökohtaisesti todella kallista. Ihmiset kuitenkin käyvät ravintoloissa ja ovat alkaneet maksaa enemmän ja enemmän ruoasta. Nykyään ihmiset katsovat tarkkaan, mitä ostavat.

