Carole Baskin ja tämän aviomies ovat haastaneet Netflixin ja Royal Goode Production -tuotantoyhtiön oikeuteen.
Netflixin dokumenttisarja Tiger King tekee tänä vuonna paluun, kun sarjasta julkaistaan jatko-osa. Vaikka jatko-osan julkaisu on faneille iloinen uutinen, eivät kaikki ole toisesta kaudesta mielissään. Dokumenttisarjan ensimmäisen osan kautta kuuluisuuteen noussut eläinoikeusaktivisti Carole Baskin on nimittäin haastanut Netflixin oikeuteen jatko-osan vuoksi.
Baskin haastoi Netflixin oikeuteen suoratoistopalvelun käytettyä tulevassa jatko-osassa Baskinista materiaalia ilman tämän lupaa. People-lehti uutisoi, että liittovaltion tuomioistuimeen jätettyjen oikeusasiakirjojen mukaan Baskin ja tämän puoliso kieltäytyivät Royal Goode Production -tuotantoyhtiölle olemasta mukana dokumenttisarjan jatko-osassa.
Asiakirjojen mukaan tuottajat Eric Goode ja Rebecca Chaiklin ottivat pariskuntaan yhteyttä puhdistaakseen ilmaan Baskinin kanssa. Baskin oli tyytymätön siihen, miten hänet esitettiin dokumenttisarjan ensimmäisessä osassa. Goode ja Chaiklin halusivat Peoplen mukaan varmistaa, että Baskin saataisiin mukaan myös dokumenttisarjan jatko-osaan.
Oikeuteen toimitettujen asiakirjojen mukaan Baskinin ja tämän puolison kieltävästä vastauksesta huolimatta tulevan Tiger King -jatko-osan trailerissa annetaan olettaa Baskinin olevan keskeinen hahmo uudessa dokumenttisarjan jatko-osassa. Trailerissa on käytetty vanhaa videomateriaalia Baskinista.

