Brittimies jäi kiinni kokaiinin salakuljetuksesta – huumekätkö löytyi tekopeniksen sisältä

Jamaikalta Brysseliin saapunut mies oli piilottanut kokaiinia tekopeniksen sisään, kertoo The New Zealand Herald.
Brittiläinen mies pidätettiin Brysselin lentokentällä, kun hän oli yrittänyt salakuljettaa kokaiinia tekopeniksen sisällä. Tapaus sattui helmikuussa ja siitä annetaan tuomio keskiviikkona.
The New Zealand Herald kertoo, että mies oli ollut tulossa Jamaikalta Belgiaan, kun hän jäi kiinni salakuljetusyrityksestä. Koska huumetesti oli näyttänyt positiivista, mies oli viety sairaalaan jatkotutkimuksiin. Siellä viranomaiset saivat selville, että hän oli piilottanut 127 grammaa kokaiinia tekopeniksen sisään.
"Vain omaan käyttöön"
Mies kertoi, että kun hän oli käymässä äitinsä luona Jamaikalla, eräs hänen tuttavistaan oli tarjonnut hänelle kokaiinia. Hänen kerrotaan sanoneen viranomaisille, että kokaiini oli tarkoitettu vain hänen omaan käyttöönsä.
Syyttäjät epäilevät, että mies olisi toiminut organisoidun huumeliigan salakuljettajana. Puolustus vetosi miehen heikkoon terveydentilaan ja kertoi tämän kärsivän munuaisten vajaatoiminnasta.
Miestä uhkaa vankeusrangaistus.
LUE MYÖS: Poliisin erikoinen löydös: "Täynnä huumeita" -tekstillä varustetut laukut todella olivat juuri sitä
Lähteet: Nzherald.co.nz, Nypost.com
Uusimmat
-
05:41
Yhdysvalloissa yli puolet aikuisista saanut ainakin ensimmäisen koronarokoteannoksen
-
05:29
EU:n ulkoministerit keskustelevat Ukrainasta ja Navalnyista – Tshekki puolestaan kertoo maansa päätöksestä karkottaa venäläisdiplomaatteja
-
05:15
Ravintolat voivat jälleen avata ovensa – pahimmilla tautialueilla aukiololle asetettu tiukkoja ehtoja
-
23:37
Sinn Fein -puolueen johtaja pyysi anteeksi yli 40 vuotta sitten tapahtunutta räjäytysmurhaa
-
22:49
Real Madrid, Liverpool ja useat muut suurseurat sopineet uuden Superliigan perustamisesta – Uefa uhkaa kovilla seurauksilla
-
22:37
Venäjän vastaveto: Karkottaa 20 Tshekin suurlähetystön työntekijää - "Ei-toivottuja henkilöitä"
-
22:17
F1-kausi 2021: Tulokset ja MM-pisteet
-
22:16
Mika Aaltola: Putin viis veisaa läntisen Euroopan reaktioista
-
22:14
F1-kausi 2021 – tässä tallit, kuljettajat, kisakalenteri, lähetykset ja tulokset
-
21:49
Kesäisiä lukemia luvassa: Harvinaisen lämmin sää jatkuu alkuviikolla
-
21:32
Kimi Räikköseltä vietiin MM-pisteet: Alfa Romeo -kuskille kova rangaistus Imolassa
-
21:22
Suomalaispuolustaja avasi KHL-finaalit syöttöpisteellä – kotietu heti murskaksi Moskovassa
-
21:18
Viro saamassa koronapassin valmiiksi: Laajeneeko myös Suomeen?
-
21:03
Katie Pricen teini-ikäinen tytär näyttää nukelta täydessä meikissä – lapsen äidillä ja isällä täysin erilaiset kasvatustyylit
-
20:59
Lääkäri selittää, miksi koirat haistelevat ihmisten haaroväliä
-
20:49
Sankarikoira näki kaverinsa räpiköimässä uima-altaassa – valvontakamera kuvasi puolen tunnin koskettavan pelastusoperaation
-
20:47
Ulkoministeri Haavisto: Navalnyin saatava hoitoa viipymättä – "viesti on hyvin selvä"
-
20:29
MTV Uutiset Meksikon rajalla: Siirtolaisten määrä kasvaa – viime kuussa lähes 20 000 lasta pyrki yksin Yhdysvaltoihin
-
20:24
Robert Heleniuksen puolalaisvastustaja on kyllästynyt odottamaan – vihjailee jo muista otteluista: "Minun pitää ansaita rahaa"
-
20:22
Nasan kopteri Marsissa valmistautuu uudestaan historialliselle ensilennolleen: Ensimmäisiä kuvia ehkä jo huomenna
-
Lataa lisää