Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Britannian pääministeri avautui: Sota käännekohdassa – aika kaksinkertaistaa sotilaallinen tuki Ukrainalle

7:22Missä mennään Ukrainan sodassa juuri nyt? MPKK:n Antti Paronen MTV:n haastattelussaMissä mennään Ukrainan sodassa juuri nyt? MPKK:n Antti Paronen MTV:n haastattelussa (17.2.2023)
Julkaistu 19.02.2023 18:09

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Münchenin turvallisuuskonferenssissa pitämässään puheessa Britannian pääministeri Rishi Sunak sanoi Ukrainan tarvitsevan erityisesti lisää ampumatarvikkeita, ilmatorjuntakalustoa, raskaita aseita ja pitkän kantaman aseita.

Britannian pääministeri Rishi Sunak uskoo, että Ukrainan sota on käännekohdassa, minkä vuoksi eurooppalaisten on lopetettava aseiden hamstraaminen omiin varastoihinsa, kertovat muun muassa BBC ja The Guardian.

The Guardianin mukaan Lontoossa ja Kiovassa on turhauttanut, että jotkut valtiot kieltäytyvät luovuttamasta aseita sillä perusteella, ettei niillä ole varaa heikentää omaa puolustustaan.

Münchenin turvallisuuskonferenssissa pitämässään puheessa Sunak sanoi Ukrainan tarvitsevan erityisesti lisää ampumatarvikkeita, ilmatorjuntakalustoa, raskaita aseita ja pitkän kantaman aseita. Sunakin mukaan Britannia on luovuttanut viimeisen kolmen kuukauden aikana enemmän aseita kuin koko sitä edeltävän sodan aikana.

BBC:n mukaan Sunak vaatii liittolaisiaan seuraamaan Britannian esimerkkiä ja toimittamaan Ukrainaan moderneja ”Nato-standardien” mukaisia aseita. Hänen mielestään nyt on aika kaksinkertaistaa sotilaallinen tuki Ukrainalle.

Pääministeri kertoi Britannian olevan valmis tukemaan liittolaisiaan, jotka voivat toimittaa Ukrainalle hävittäjiä. Britannia on kuitenkin toistaiseksi kieltäytynyt toimittamasta omia hävittäjiään, vaikkakaan Sunak ei ole sulkenut vaihtoehtoa täysin pois laskuista.

Lisäksi Sunak ilmoitti, että Britannia aikoo esittää Naton kesällä järjestettävässä Vilnan huippukokouksessa turvatakuita Ukrainalle. Sunakin mukaan turvatakuilla korvattaisiin Nato-jäsenyyden tarjoama suoja.

– Se olisi tapa osoittaa, että pysymme heidän rinnallaan, halukkaina ja kykenevinä auttamaan heitä puolustamaan maataan yhä uudelleen, Sunak sanoi.

Lisää aiheesta:

USA:n puolustusministeri: Venäjän sotakoneen pysäyttäminen on Euroopan vastuullaMTV Ukrainassa: Naton synkät puheet tulleet valitettavan tutuiksiStoltenberg: Ukraina menestyisi rintamalla paremmin, jos Nato-maat tekisivät tarvittavanRanska aikoo toimittaa Ukrainalle panssariajoneuvoja ja ilmatorjuntaohjuksiaUkrainan ulkoministeri syyttää länsimaita tekopyhyydestä – "Aseluokittelussa ei ole mitään järkeä"Venäjä maalailee uhkakuvia: Voimme päätyä jopa vuoden 1962 kaltaiseen ohjuskriisiin – nyt Turkkikin älähti Venäjälle
Ukrainan sotaRishi SunakNatoKauppalehtiIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 10:47
    Venäjä

    MTV Uutiset selvitti, miltä Putinin hälyttävimmät valeuutiskampanjat näyttävät Latviassa

  • 10:04
    Turvallisuus

    Tanskan pääministeri: Euroopassa on meneillään hybridisota

  • 06:10
    Ukraina

    WSJ: Yhdysvallat aikoo jakaa Ukrainalle tiedustelutietoa Venäjälle kohdistuvia ilmaiskuja varten

  • 05:33
    Puolustusvoimat

    Olisitko valmis sotilaaksi Ukrainan turvatakuuoperaatioon? Näin armeijan käyneet vastaavat

  • Eilen23:35
    Venäjä

    Ukraina: Venäjän tulitus katkaisi sähköt Tshernobylin ydinvoimalan alueella