Elokuvateatteriyhtiö Finnkino on kärsinyt koronakriisistä, mutta maailmalla nähtäviä teatterinsulkuja ei ole näillä näkymin luvassa.
Brittilehti The Sunday Times uutisoi tänään, että maailman toiseksi suurin elokuvateatteriyhtiö Cineworld sulkee teattereiden ovet Yhdysvalloissa, Britanniassa ja Irlannissa.
Syyksi lehti kertoo uuden James Bond -elokuvan ensi-illan siirron keväälle.
Lue lisää: James Bond -ensi-illan siirrolla suuret seuraukset – maailman toiseksi suurin elokuvateatteriyhtiö sulkee ovensa useassa maassa
Suomessakin Bond-elokuvilla on ollut suuri vaikutus teattereihin, mutta ainakaan Suomen suurimmalla toimijalla Finnkinolla se ei johda Cineworldin tapaisiin toimiin.
– Totta kai sillä on meidän loppuvuoden tuloksen kannalta vaikutusta, koska historiasta tiedetään, että Bond on ollut suosittu elokuva. Ainakaan tällä hetkellä ei ole sen tyyppisiä suunnitelmia, että teattereita oltaisiin sulkemassa, kertoo Finnkinon myyntijohtaja Hannele Wolf-Mannila.
Kotimaiset elokuvat pelastuksena teattereille
Jotain Bondien suosiosta kertoo myös se, että toistaiseksi uusin vuonna 2015 ilmestynyt 007 Spectre rikkoi Titanicin 18 vuotta vanhan lipputulojen Suomen ennätyksen.
Spectre toi kotimaan teattereiden kassoihin yli 8,2 miljoonaa euroa.
– Bondin ensi-illalla on ollut iso merkitys varmasti koko toimialalle Suomessa, kun katsotaan taaksepäin. Niinä vuosina liikevaihto on varmasti suurempi kuin niinä vuosina, jolloin ei ole uutta Bondia.
