BMW on kehittänyt älykellolla ohjattavan tekniikan, jonka avulla auto löytää parkkipaikan parkkihallista ja sijoittaa itsensä vapaaseen parkkiruutuun.
Kyseessä on vielä kehitysasteella oleva teknologia, jonka tulosta markkinoille ei ole vielä kerrottu.
Tekniikka mahdollistaa myös auton käynnistämisen ja kutsumisen käyttäjän luo, minkä ansiosta kuljettajalla ei olisi enää vaikeuksia paikantaa autoaan monikerroksisesta parkkihallista.
Käskyt autolle annettaisiin älykellolle puhekomennoilla. Komennon jälkeen auto käynnistyisi, ja ajaisi parkkihallin exit-rampille.
Tekniikka on kehitetty hyödyntämällä autossa olevaa neljää laseria, jotka hahmottavat ympäristöään ja tunnistavat yllättävät esteet kuten väärin parkkeeratut autot ja betonipylväät. Lasereiden avulla auto luo parkkihallista virtuaalisen kartan, jonka avulla se osaa navigoida itsensä haluttuun paikkaan.
Auto tunnistaa vapaat parkkiruudut. BMW ei kuitenkaan ole paljastanut sitä, miten auto käyttäytyy jos parkkihallista ei löydy vapaita paikkoja.
Kuva: BMW
Uusimmat
-
15:35
Texasin kouluampuja tunkeutui Miahin, 11, luokkaan ja aloitti tulittamisen – "selviytymistilassa" tehty ratkaisu pelasti nuoren tytön hengen
-
15:25
Amber Heard avautui oikeudenkäynnin vaikutuksista viimeisessä todistajanlausunnossaan: "Ihmiset haluavat laittaa vauvani mikroon"
-
15:17
Iloisia uutisia Leijonien treeneistä — huippupuolustaja mukana harjoitusvahvuudessa
-
15:14
Ukrainan mukaan Venäjä iskenyt sotilaskohteeseen Dniprossa: Useita kuolleita – MTV seuraa sotaa
-
15:12
Liki 30 vuotta kateissa olleen lakimiehen omaiset ovat helpottuneita käräjätuomiosta – "He ovat odottaneet selvyyttä tapahtumiin pitkään"
-
15:09
Söikö Mörkö lisää? Marko Anttilalla oli ensin vain kova ruokahalu, amisauto ja haave SM-liigaurasta: "Millaisia sokeita siellä on ollut"
-
15:08
Ilpo Härmäläisen murhasta tuomittu mainosmies "erittäin pettynyt" – näin puolustus kommentoi elinkautista
-
14:54
Vanhanen osallistuu Naton parlamentaariseen yleiskokoukseen
-
14:50
Susanna Ingerttilällä isoja terveyshuolia – joutui leikkaukseen: "Kyllähän siinä nyt ihminen säikähtää"
-
14:38
Rosvokolmikko saatiin kiinni nohevan 12-vuotiaan ansiosta – kymmenien kilojen saalis takaisin omistajalleen
-
14:36
Helsingin poliisi epäilee 39-vuotiasta miestä useiden naisten ahdistelusta: Uhreista nuorin 11-vuotias ja vanhin 83-vuotias
-
14:30
Niko Ranta-ahon uhkailusyyte kaatui käräjillä
-
14:21
"Mainosmies" tuomittiin Ilpo Härmäläisen murhasta elinkautiseen vankeuteen
-
14:16
FSB-yhteyksistä epäilty hakkeriryhmä iskenyt eurooppalaisiin sotilaskohteisiin
-
14:10
Kuva Kalle Rovanperän menosta ihastutti – suomalaistähden kartanlukijakin halusi otoksen käsiinsä
-
14:10
Thaimaalaismies teki vahanuken, joka sai 85-vuotiaan isoisän liikuttumaan
-
14:00
Miksi "Mörkö" osuu tiukassa paikassa? Sihvoselta tarkka huomio: "Suomen kansa ei ymmärrä"
-
13:37
Finnairin toimitusjohtaja: Suomen tunnettuus nousussa Nato-keskustelun myötä – näkyy varausten määrässä Yhdysvalloista
-
13:35
Nyt se on varmaa! Jääkiekon MM-kisat pelataan Suomessa myös ensi vuonna
-
13:30
Jethro Rostedt muutti elämäntapojaan muutama vuosi sitten – uusi kuva hämmästyttää: "Ei meinaa miestä enää tuntea"
-
Lataa lisää