Poliisi muistutti brittikansalaisia siitä, ettei "tauko kotioloista" ole pakottava syy lähteä ajelulle.
Brittimies poistui kotoaan kesken koronaeristäytymisen, koska "kaipasi taukoa". BMW:tä ajanut mies narahti poliiseille ajettuaan Cornwallin lähistöllä, kertoo Evening Standard.
Huristeli 300 kilometriä, jotta saisi olla poissa kotoa
Kun virkavalta tiedusteli syytä miehen ajeluun, hän ilmoitti, että halusi vain hetkeksi pois kotoa. Isossa-Britanniassa kotoa tulisi koronaohjeistuksen mukaan poistua vain pakottavista syistä.
– Se, että lähdet BMW:lläsi ajelulle ja heität 270 kilometrin kiertolenkin, jotta saisit tauon vaimostasi ja kolmesta lapsestasi, ei ole välttämätöntä matkailua, poliisi muistutti Twitterissä.
– Tiet ovat hiljentyneet paljon, mutta osa ihmisistä ei vieläkään tajua.
"Ihmiset, jotka sanovat, ettei tämä haittaa, eivät tajua"
Netissä miehelle on vaadittu rangaistuksia aina auton romuttamisesta lähtien. Osa kuitenkin ihmettelee, miksi autossa istuminen omin päin on kielletty. Toisilla on selitys valmiina.