BMW-kuski karkasi kotieristyksestä – ajoi 270 kilometriä, jotta saisi "tauon vaimostaan ja lapsistaan"
Poliisi muistutti brittikansalaisia siitä, ettei "tauko kotioloista" ole pakottava syy lähteä ajelulle.
Brittimies poistui kotoaan kesken koronaeristäytymisen, koska "kaipasi taukoa". BMW:tä ajanut mies narahti poliiseille ajettuaan Cornwallin lähistöllä, kertoo Evening Standard.
Huristeli 300 kilometriä, jotta saisi olla poissa kotoa
Kun virkavalta tiedusteli syytä miehen ajeluun, hän ilmoitti, että halusi vain hetkeksi pois kotoa. Isossa-Britanniassa kotoa tulisi koronaohjeistuksen mukaan poistua vain pakottavista syistä.
– Se, että lähdet BMW:lläsi ajelulle ja heität 270 kilometrin kiertolenkin, jotta saisit tauon vaimostasi ja kolmesta lapsestasi, ei ole välttämätöntä matkailua, poliisi muistutti Twitterissä.
– Tiet ovat hiljentyneet paljon, mutta osa ihmisistä ei vieläkään tajua.
"Ihmiset, jotka sanovat, ettei tämä haittaa, eivät tajua"
Netissä miehelle on vaadittu rangaistuksia aina auton romuttamisesta lähtien. Osa kuitenkin ihmettelee, miksi autossa istuminen omin päin on kielletty. Toisilla on selitys valmiina.
– Ajelee itsekseen autossa... Tankkaako auto itsensä? Pitäisikö kaikkien mennä tekemään tätä, kun se ei kerran haittaa yhtään, Andrew Mac suomii.
– Ihmiset, jotka sanovat, ettei tämä haittaa, eivät tajua. Ehkä todennäköisyys sille, että yksi kuski joutuisi onnettomuuteen ja kaipaisi apua on pieni, mutta entä, jos me kaikki lähtisimme ajelemaan päästäksemme pois karanteenista? Onnettomuuksia tapahtuisi. Säännön täytyy päteä kaikkiin, Juliet Skillern sanoo.
Osa sallisi ajelun kotiolojen kärjistymisen välttämiseksi
Osa keskusteijoista kuitenkin ymmärtää miestä ja toteaa poliisin kotiväkivaltatehtävien lisääntyneen koronakaranteenien myötä. Osa sallisikin ajelun ja oman ajan ottamisen sekä asiallisten kotiolojen varmisamiseksi että "mielenterveydellisistä syistä".
Uusimmat
-
05:31
Putin vierailee tänään Lähi-idässä – pyrkii vahvistamaan suhteita Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin
-
05:23
Poliisille itsenäisyyspäivä on ”suurin vuosittainen operaatio” – tällaisiin mielenosoituksiin on varauduttu
-
02:02
Lapsiperheköyhyyden tilannetta vertailtiin – Suomen sijoitus "poikkeuksellisen huono"
-
00:01
Katso, ketkä saivat ylennyksen itsenäisyyspäivänä reservissä ja puolustusvoimissa
-
23:44
Biden: Jos Trump ei pyrkisi presidentiksi, en tiedä pyrkisinkö minäkään
-
22:51
Ennätyskehonrakentaja pumppasi ME:n kaikille tutussa liikkeessä – montako toistoa sinä saisit?
-
22:23
Ensin kuului kova pamaus, sitten lentokone alkoi täristä voimakkaasti – kauhunhetket tallentuivat videolle Kiinassa
-
22:15
Tallipomot esittivät kovia syytöksiä Toto ja Susie Wolffista – pariskunta joutuu nyt FIA:n syyniin
-
21:55
Ensitreffit-parin tulenarka tilanne kärjistyy – Töllötuomarit hämillään: "Riiaa selvästi pelottaa Aleksin käytös"
-
21:43
Britannia: Venäjä on vallannut suuren osan Marjinkasta
-
21:16
Putin on valehtelija ja pettänyt venäläiset, sanovat sotilaiden läheiset
-
21:08
Israel: Yli 80 sotilasta kuollut maahyökkäyksen aikana – MTV seuraa sotaa
-
21:01
"Käsidesimies" esitteli MTV:lle Linnan juhlien ikonisen kättelyreitin – katso video!
-
20:58
Venäläisurheilijat halutaan mukaan olympialaisiin – KOK:lta vaaditaan nopeaa ratkaisua
-
20:56
Näin suomalaiset hehkuttavat Sauli Niinistöä MTV Uutisten kyselyssä – "Sale on beast"
-
20:52
Israelin joukot käyvät maataisteluja Gazassa – YK: Siviileillä ei turvallista pakopaikkaa
-
20:49
Nokkakolari Kauhajoella: Kaksi loukkaantunut vakavasti
-
20:39
Tyrmäys kuudessa sekunnissa – kolme pikanukutusta toivat olympiamitalistille UFC-diilin
-
20:25
Erikoinen juoma voi auttaa lihaskramppeihin: Maistuisiko sinulle suolakurkkuliemi?
-
20:07
Raivostunut Erling Haaland nousi somehitiksi – norjalaistähdeltä napakka reaktio hulvattomiin pilakuviin
-
Lataa lisää