Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asuntomarkkinoiden suunta 2008

Julkaistu 08.02.2008 09:44(Päivitetty 08.02.2008 10:31)

Kolmatta sataa asuntomarkkinoiden asiantuntijaa ja avaintoimijaa kokoontui toissa viikolla pohtimaan asuntomarkkinoiden tilaa ja näkymiä. Asuntomarkkinat-huippuseminaarin osanottajia askarrutti yksi kysymys ylitse muiden: leviääkö maailmantaloutta jo heilutteleva Yhdysvaltojen asuntoluottokriisi Suomeenkin ja jos, niin minkälaisin seurauksin. Asuntojen hintakuplat ovat puhjenneet monissa Euroopan maissa, esimerkiksi Virossa ja Ruotsissa - miksei näin kävisi myös Suomessa?

Korkojen nousu ja yleisen epävarmuuden lisääntyminen ovat lähes pysäyttäneet pitkään jatkuneen asuntojen hintojen nousun myös meillä. Markkinoilla on nyt monenlaisia näkemyksiä ja odotuksia asuntojen hintakehitykselle.

Vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat loka-joulukuu 2007

€/m2

muutos vrt. 7-9/2007

muutos vrt. 10-12/2006

Pääkaupunkiseutu

3054

0,5 %

6,1 %

Muu Suomi

1453

0,2 %

4,2 %

Lähde: Tilastokeskus

Asuntomarkkinoiden ammattilaiset eivät usko dramaattisiin muutoksiin markkinatilanteessa. ”Jos katsoo suomalaisen kuluttajan perustilannetta - työllisyystilanne kai on parempi kuin koskaan, korot ovat pikemmin laskussa kuin nousussa ja monilla aloilla tehdään varsin tuntuvia palkankorotuksia - niin kyllä se ennustaa sitä, että tänä vuonna tullaan edelleen tekemään mukavasti asuntokauppoja”, toteaa Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Tommi Rytkönen. ”Sitä indikoivat jo tämän kuukauden ensimmäiset viikot, kun näytöillä on todella paljon ihmisiä ja myös päätöksiä tehdään. Tällä hetkellä ollaan noin kahden kuukauden myyntiajoissa.” Rytkönen arvioi, että tänä vuonna nimelliset hintojen nousut tulevat olemaan todennäköisesti noin 3-4 %. ” Pääkaupunkiseudulla luultavasti hiukan enemmän, maakuntakaupungeissa vähemmän. Reaalihinnat pysyvät suunnilleen ennallaan.”

Asuntomarkkinoiden rauhoittumista kuvaa se, että myymättömien uusien asuntojen varasto kaksinkertaistui viime vuonna. Sitäkään ei tosin pidetä vielä kovin hälyttävänä: "Näillä määrillä - 850 asuntoa, joka tarkoittaa noin 15 % myymättömistä vapaarahoitteisista asunnoista - olemme aivan siedettävissä, järkevissä lukemissa", Rytkönen kuittaa. Samoilla linjoilla on Oy Alfred Palmberg Ab:n toimitusjohtaja Pauli Mäkelä: ” Emme me pyri mihinkään nollatoleranssiin. Saahan kohteen valmistuessa olla myymättömiä asuntoja - hinnat ovat silloin kohdallaan. Pääkaupunkiseudulla emme ole jättäneet yhtään kohdetta panematta liikkeelle kysynnän puutteen vuoksi; sen sijaan on joitain muita paikkakuntia, joissa on selvästi jäänyt myymättömiä asuntoja liikaa käsiin. Sitä tuotantoa jarrutetaan. Tilastojen perusteella esimerkiksi Jyväskylä näyttää tässä mielessä ongelmalliselta paikkakunnalta."

Alueelliset erot asuntomarkkinoilla ovat siis kasvamassa, mutta suurempaan huoleen ei alan asiantuntijoiden mielestä ole aihetta ainakaan lyhyellä tähtäimellä. Pidemmällä jänteellä suurimmat haasteet asuntomarkkinoille asettaakin ilmastonmuutos, jonka vaikutuksia on ryhdytty nyt vakavasti arvioimaan.

(JKA 8.2.2008)

Lisää aiheesta:

Miksi Kela kysyy, mitä tukia hakija on saanut? Kela vastaaHaluatko tehdä järkevän päätöksen? Nuku yön yli!Palkitulta kokilta yllättävä vinkki: "Myrkyksi" tuomittu raaka-aine onkin erinomainen mausteMiten lieden tahroista pääsee eroon – ja pääseekö? Tukehtumisvaara! Lasten suosikkinaksuja vedetään myynnistä17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:33
    Kela

    Miksi Kela kysyy, mitä tukia hakija on saanut? Kela vastaa

  • Eilen19:15
    Mielenhallinta

    Haluatko tehdä järkevän päätöksen? Nuku yön yli!

  • Eilen17:22
    Ruoka

    Palkitulta kokilta yllättävä vinkki: "Myrkyksi" tuomittu raaka-aine onkin erinomainen mauste

  • Eilen15:16
    Siivous

    Miten lieden tahroista pääsee eroon – ja pääseekö?

  • Eilen13:39
    Takaisinvedot

    Tukehtumisvaara! Lasten suosikkinaksuja vedetään myynnistä