Sähkön hinnalla on yleensä ollut tapana nousta talviaikaan, mutta menneen talven aikana hintakehitys oli päinvastainen. Kuinka kauan sähkön hinta voi tulla enää laskemaan?
Viime kesänä alkanut sähkönhinnanlasku näyttää jatkuvan edelleen, sillä osa sähköyhtiöistä on yhä pudottanut vähittäismyyntihintojaan. Syitä sähkön hinnan laskuun on useita, mutta merkittävimmiksi niistä voisi sanoa alkutalven pitkään kestäneen lauhan jakson, Norjan ja Ruotsin hyvän vesitilanteen sekä päästöoikeuksien alentuneen hintatason.
Fortum Marketsin myyntijohtaja Jukka Toivonen kertoo sähkön hinnan olevan yhä laskusuuntainen.
– Esimerkiksi meillä toistaiseksi voimassaolevan sähkösopimuksen hinta laskee jälleen huhtikuun alussa 17 prosenttia. Kuluttajien sähkösopimusten hinnat pohjautuvat pohjoismaisen sähköpörssin tukkuhintaan, joka muodostuu sähkön kysynnän ja tarjonnan perusteella. Tällä hetkellä vesivoimaa on tarjolla runsaasti, ja toisaalta talouden taantuma on alentanut sähkön käyttöä, jolloin sähkön hinta on laskenut, Toivonen kertoo.
Tulevaa hintaa vaikea arvioida
Vaikka sähkön hinta on jo pitkään laskenut, on tulevaisuuden sähkönhinnankehitystä Toivosen mukaan vaikea arvioida, koska siihen vaikuttaa usea asia.
– Kun katsoo vanhoja tilastoja sähkön hinnasta, on varmaa ainakin se, että hinta vaihtelee myös tulevaisuudessa. On turha lähteä veikkailemaan hintakehitystä sen enempää, koska sitä ei voi kukaan tietää, hän toteaa.
Sähköenergian hintaan voi vaikuttaa valitsemalla itselleen parhaiten sopivan sopimuksen, ja kaikkiin näihin osasiin voi vaikuttaa omalla sähkönkäytöllään. Erilaiset tekniset apuvälineet, kuten esimerkiksi sähkömittariin kytketty kotinäyttö, auttavat säästämään energiaa näyttämällä tietoa kodin sähkönkulutuksesta.
Deski/MTV3
Uusimmat
-
09:26
Kun Henri Alén julkaisi helpon ruokaohjeen, tomaattimurska loppui kaupoista – joko olet maistanut?
-
09:23
Stora Enso sulkemassa koko Veitsiluodon tehtaan – yli 600 saamassa potkut
-
09:18
Suomalaisten startup-yritysten keräämä rahoitus lähes tuplaantui viime vuonna
-
09:16
Teslakolarista tutkinnat USA:ssa: Itsekseen ajanut auto törmäsi puuhun ja syttyi tuleen – kaksi kuoli
-
09:11
Junaliikenteen häiriö ohi – myöhästymisiä odotettavissa
-
09:07
HIFK-hyökkääjältä naurettava temppu – jäikö Kärppien jäähy filmauksen takia antamatta? "Tuomari teki oikein"
-
09:03
Samalla lennolla olleiden joukossa todettiin kymmeniä koronavirustartuntoja Hongkongissa
-
09:02
Mercedes-pomolta vihjaus Lewis Hamiltonin tulevaisuudesta: "Tämä on hänen viimeinen tallinsa"
-
08:59
Salkkarit-tähti Monika Lindemanin synnytys lähestyy – aviomiehen ottama herkkä otos kerää kehuja
-
08:55
Pommitaklaus ja maali: Ismo Lehkonen hehkutti Juhani Tyrväisen peliä mestariteokseksi – "Kaunista, niin kaunista!"
-
08:48
Aktian yt-neuvottelut päätökseen: 75 työtehtävää poistuu
-
08:42
Elokapinalla tänään mielenilmauksia Helsingin keskustassa – mielenosoittajat tulevat istumaan ajoväylillä
-
08:25
SM-liigassa ikävä törmäys: pimeästä kulmasta osuman saaneen Ilves-pelaajan jalat eivät kantaneet
-
08:18
Kampaaja julkaisi asiakkaansa selfien kampaamokäynnin jälkeen, mutta ero alkuperäiseen kuvaan oli huomattava – "Niin sopimatonta"
-
08:09
NHL:n supertähti taituroi jälleen häikäisevän osuman – Jesse Puljujärven reaktio kertoo kaiken huimasta suorituksesta
-
08:02
USA: Venäjällä nyt enemmän joukkoja Ukrainan rajalla kuin Krimin miehityksen aikaan
-
07:51
Yrittäjien luottamus eläkejärjestelmään horjuu – Mikael Pentikäinen kertoo, mitä asialle pitäisi tehdä
-
07:50
Tutkimus: Suomessa on huomattavasti enemmän toimeentulon saajia kuin Ruotsissa – Suomessa tuki on korkeampi ja saavutettavampi
-
07:49
Sateet kastelevat pian lähes koko Suomen, mutta yhdellä alueella lähennellään viikonloppuna jopa 20 astetta – katso 5 vuorokauden ennuste!
-
07:47
NHL:n yön suomalaiset: Patrik Laine menetti malttinsa – Jesse Puljujärvi ja Mikael Granlund tehoilivat
-
Lataa lisää