SJK:n maalilla loistokauden pelannut Ovie Ejeheri, 20, oli lähellä yltää melkoiseen tilastoharvinaisuuteen miesten jalkapalloliigassa, mutta epäonninen liukastuminen Ratinan nurmella vesitti englantilaisen haaveet.
Jos runsaan viikon päästä Englantiin ja Arsenaliin palaava Ejeheri olisi pitänyt maalinsa puhtaana lauantaina Tampereella, olisi hänelle jäänyt tilastoihin kuusi nollapeliä kuudesta Veikkausliigan vierasottelusta.
Nyt täydellinen tilasto romuttui Ilveksen Petteri Pennasen rangaistuspotkumaaliin, kun Ejeheri oli ensin liukastuessaan kaatanut Ilves-hyökkääjä Adam Larssonin. Ilveksen ja SJK:n ottelu päättyi lopulta 1–1.
– Ei se oikeastaan haittaa minua, pääasia ettemme hävinneet epäonnisen rangaistuspotkun takia. Yritin asetella jalkojani ja liukastuin. Valitettavasti vasen jalkani osui häneen (Larssoniin), Ejeheri sanoi.
Ejeheri on torjunut mestaruudesta kamppailevan SJK:n maalilla kuluvan kauden kaikki liigaottelut. Hän päästi ensimmäisissä 11 ottelussa vain kolme maalia.
– Olen nauttinut täällä olosta todella paljon. Suomen liiga on hyvin tekninen sarja, syöttötaitoni on parantunut täällä paljon, Ejeheri kertoi.
Ejeheri palaa Honka-pelin jälkeen Englantiin.
– Minulla on pieni loma, kun palaan takaisin. En vielä tiedä, mitä tapahtuu sen jälkeen.
