Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arktinen alue on Venäjälle nyt "elintärkeä" – tämä on maan suurin pelko ja siihen liittyy Suomikin

17:41Venäjän hyökkäysodan alkamisesta on pian vuosi – millainen vaikutus sillä on Putinin arvovallalle?Venäjän hyökkäysodan alkamisesta on pian vuosi – millainen vaikutus sillä on Putinin arvovallalle?
Julkaistu 10.02.2023 08:41

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Arktisen alueen merkitys voimistuu Venäjän silmissä ja Moskova haluaa kasvattaa valtaansa alueella, arvioi Norjan tiedustelupalvelun varapääjohtaja Lars Nordrum.

Nordrum sanoi alustuksessaan Leangkollenin turvallisuuskonferenssissa Norjassa, että arktinen alue on Venäjälle nyt ”elintärkeä”, eikä enää vain tärkeä. Tämä avaa oven ”armeijan kasvavalle käytölle Venäjän intressien suojelemiseksi”, Nordrum sanoi.

Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys todennäköisesti vahvistaa Venäjän näkemystä siitä, että arktinen alue ja Itämeri ovat yksi, yhtenäinen alue, jonka Venäjä näkee luoteisosiensa uhaksi, Nordrum sanoi.

Keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä Nordrum arvioi Venäjän kasvattavan hyökkäysvalmiuksiaan ja infrastruktuuriaan arktisella alueella.

– Se, miten tämä tapahtuu, riippuu niistä opetuksista, joita Venäjä saa Ukrainasta sekä Suomen ja Ruotsin roolista Natossa, Nordrum sanoi.

Hän jatkoi, että Moskova todennäköisesti näkee, että matalan jännitteen ylläpitäminen arktisella alueilla on jatkossakin sen intressien mukaista, mutta linja voi myös muuttua.

– Venäjä pelkää, että dynamiikka sodassa Ukrainassa voi levitä arktiselle alueelle vaikuttaen sekä kansalliseen turvallisuuteen että taloudellisiin intresseihin, Nordrum sanoi.

Venäjä ei ole saavuttanut merkittävää sotamenestystä viime vuoden helmikuussa aloittamassaan hyökkäyssodassa Ukrainassa. Länsimaat asettivat Venäjälle tuntuvia pakotteita hyökkäyssodan seurauksena.

On edelleen selvä mahdollisuus sille, että Venäjän lähestymistapa arktisella alueella muuttuu hyökkäävämmäksi, Nordrum sanoi.

1:43Zelenskyi lähetti terveiset Kremlille: "Venäjä tulee häviämään"Zelenskyi lähetti terveiset Kremlille: "Venäjä tulee häviämään"

Lue myös: Ukraina: Iskussa sotilaslentokentälle menehtynyt yli 100 venäläistä – MTV seuraa sotaa

Lisää aiheesta:

Trumpin Grönlanti-puheiden takaa voi löytyä Putin – Pentagonin dokumentti paljastaa pelotVenäjällä on pohjoisessa suuri ydinaseiden arsenaali – Norja varautuu arktisiin ikävyyksiin miljardeillaPutin perusti kaksi sotilaspiiriä, toisen Suomen rajalle: "Meidän täytyy olla valmiita"Siirtääkö Venäjä sotakalustoaan lähelle itärajaa, entä millainen pelinappula Ahvenanmaa on? Näin vastaa Euroopan hybridikeskuksen johtajaExpressen: Tämän vuoksi Gotlannin strateginen merkitys Venäjälle on suuri – "Kukaan ei tiedä, mitä Putinilla on mielessä"Ruotsissa spekuloidaan, voisiko Venäjä hyökätä Ahvenanmaalle – suomalaisasiantuntija: "Putin voi tehdä demonstratiivisia liikkeitä"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäKauppalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 10:29
    Ulkomaat

    Zelenskyi: Haluamme elvyttää rauhanneuvottelut

  • 09:18
    Venäjä

    Lehtiväite: Ukraina yritti salamurhata Sergei Shoigun

  • 06:01
    Droonit

    Suomella on erityinen etu drooneja vastaan, sanoo strategian asiantuntija

  • Eilen20:37
    Alexander Stubb

    Huvittava hetki presidentti Stubbin tiedotustilaisuudessa – kuittaili ja poistui: "Hyvä yritys"

  • Eilen20:04
    Puola

    Puolan syyttäjä: Rautatiesabotaasi oli ulkomaisen tiedustelupalvelun tekemä