Arkinen asia johti lemmikkikoiran kuolemaan – omistaja varoittaa muita: "Pitäkää silmänne auki"
Perheen koira söi pois heitetyn purukumin. Muutama päivä purukumin nielemisen jälkeen koira kuoli myrkytykseen.
The Sun-sivusto uutisoi kolmevuotiaan Winston-koiran kuolleen purukumin aiheuttamaan myrkytykseen.
Kultaisennoutajan ja saksanpaimenkoiran risteytys Winston jouduttiin lopettamaan kaksi päivää sen jälkeen, kun se söi purukumin. Eläinlääkäri vahvisti syyksi purukumin makeutusaine ksylitolista aiheutuneen myrkytyksen.
Omistaja Kristy Lanyon, Manchester, kehottaa koiranomistajia olemaan tietoisia purukumin vaaroista.
Hänen 4-vuotias Amelia-tyttärensä on murtunut Winstonin poismenosta. Pieni tyttö ei ymmärrä, miksi ”Winstonin täytyi lähteä taivaaseen”.
"Olimme ulalla"
Winstonin perhe ei ollut koskaan aikaisemmin kuullut ksylitolin vaarallisuudesta. Perhe ei huomannut, kun koira söi lenkin aikana maasta ohikulkijan heittämän purukumin.
– Emme olleet kuulleetkaan asiasta, joten kun koiramme alkoi oksennella ja lyyhistyi puolessa tunnissa siitä, kun pääsimme kotiin viimeiseksi jääneeltä kävelyltämme, nelihenkisen perheemme viimeiseltä kävelyltä, olimme ulalla, Kristy kirjoittaa.
Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.
Jopa tavalliset elintarvikkeet saattavat sisältää ksylitolia
Kristy kirjoittaa Facebookissa kodeista löytyvän niin paljon asioita, jotka ovat täynnä ksylitolia. Jos pakkauksessa lukee sokeriton, se sisältää mitä luultavammin makeutusaineita.
Kristyn mukaan tavalliset elintarvikkeetkin sisältävät ksylitolia, mutta se on merkitty pakkauksiin sokerialkoholi-nimellä.
– Rakkaan Winstonin muistoksi: tarkistakaa kaappinne ja kaikki, mitä annatte koirallenne. Ja ulkona lenkkeillessänne pitäkää silmänne auki, Kristy pyytää.
Perhe ei osaa sanoin kuvailla, miten kamalalta tuntui menettää rakas koira.
– Mutta jos jotenkuten voimme kasvattaa tietoisuutta ksylitolin haitoista koirille, on se pieni lohtu meille, sanoo Kristy.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lähteet: The Sun, Metro News, Facebook
Uusimmat
-
05:29
Venäläissyyttäjät haluavat määritellä Navalnyiin yhdistetyt korruptionvastaiset ryhmät terroristi- tai äärijärjestöiksi
-
05:19
Nasa valitsi SpaceX:n rakentamaan seuraavan astronauttien kuumoduulin
-
05:07
Indianapolisin perjantaisen joukkoampumisen takana oli kuljetusyhtiö FedExin entinen työntekijä
-
04:53
Prinssi Philipin hautajaiset järjestetään tänään – pääministeri Johnson ei osallistu tilaisuuteen
-
23:25
Keski-ikäinen mies ampui luvattomalla aseella ihmistä Tampereella helmikuussa – tapahtumia edelsi riitely
-
23:03
Kaksi viidestä vanhustyöntekijästä harkinnut työnsä lopettamista, kertoo tuore tutkimus
-
22:59
Saksassa kuuma rajoituskeskustelu: "Hallitus haluaa, että osavaltiot vetävät hätäjarrua, kun koronan ilmaantuvuusluku 100 ylittyy"
-
22:59
Colorado Avalanchen pelit siirtyvät – kolme pelaajaa asetettu koronalistalle
-
22:59
Yksi kuoli ja toinen loukkaantui nokkakolarissa Vantaalla
-
22:30
KooKoon Jussi Ahokas haukkui pelisysteemin ja herkistyi kyyneliin: "Rankka pettymys, helvetin rankka"
-
22:23
Venäjältä vastaveto: Karkottaa kymmenen yhdysvaltalaista diplomaattia maasta
-
22:09
Jari Sarasvuo keksi keinon vaikuttaa koronakriisin keskellä – aikoo jakaa rahaa nuorille
-
21:51
Puomit eivät pidätelleet kiireistä autoilijaa Floridassa: Ajoi avautumassa olleelle nostosillalle – täpärä tilanne tallentui liikennekameraan
-
21:50
Astra Zenecan hyytymishäiriöepäilyjen määrässä on iso vaihtelu eri maiden välillä: Tanskassa riski on suurin, Britanniassa pienin
-
21:45
Yhdysvalloissa tapahtunut tänä vuonna 147 joukkoampumista, selviää tutkimusryhmän tiedoista
-
21:34
Lewis Hamilton ei voinut vastustaa kiusausta – repi alatyylistä huumoria Red Bull -kuskin treenivideosta
-
21:22
Espoon kotikirkon jumalanpalveluksen osallistujamäärä rajattu kuuteen – poliisi hajoitti toritapahtuman viimeksi
-
21:17
SM-liigan pudotuspeliohjelmaan muutoksia – otteluiden alkamisaikoja porrastetaan
-
20:59
Suomalainen koronarokote tarvitsee nyt valtiolta rahaa ihmiskokeisiin – poliittiselle päätökselle ei ole kuitenkaan mitään aikataulua
-
20:58
Kärpät nuiji Sportin, Ilves heräsi kuolleista – katso SM-liigan puolivälieräparit täältä
-
Lataa lisää