Ampumahiihtopomo: Variksen tapaus valitettava

Kuva: EPA/MATTHIAS SCHRADER
Kuva: EPA/MATTHIAS SCHRADER
Julkaistu 24.01.2008 13:57(Päivitetty 24.01.2008 16:54)

Ampumahiihtoliiton hallituksen puheenjohtaja Kalle Lahdesmäki oli äärettömän pahoillaan kuultuaan ensimmäisen kerran Kaisa Varikseen kohdistuvasta dopingepäilystä.

- Äärettömän valitettavana pidämme tapahtunutta ampumahiihtoliitossa. Kovasti olemme pahoillamme asiasta, Lahdesmäki totesi puhelimitse MTV3:lle.

Lahdesmäki ei suostunut kommentoimaan tarkemmin dopingepäilyyn liittyvistä yksityiskohdista, sillä asianosaisina ovat kansainvälinen ampumahiihtoliitto IBU ja Varis itse, ei Suomen ampumahiihtoliitto.

Ampumahiihdon MM-kisat alkavat vajaan kahden viikon päästä Ruotsin Östersundissa. Varis olisi itsestään selvä valinta joukkueeseen, sillä hä on voittanut tällä kaudelle yhden maailmancupin osakilpailun Saksan Ruhpoldingissa.

Lahdesmäki ei tässä vaiheessa dopingepäilyä halunnut spekuloida Variksen kelvollisuutta MM-joukkueeseen.

- Joukkueen valinta tapahtuu aikataulun puitteissa ja perjantaina MM-joukkue viimeistään julkistetaan. Nyt valinnan valmistelu on vielä kesken valmennusjohdossa ja hallitus päättää joukkueen sitten. En ole tässä vaiheessa halunnut painostaa valmennusjohtoa MM-joukkueen tiimoilta, Lahdesmäki sanoo.

Teksti: Kimmo Rantala

(MTV3)

Lue myös:
Varis: Dopingepäily on aiheeton
Wallin: Variksen tapaus muistutus tehokkaan dopingvalvonnan tarpeesta
Variksen dopingepäily yllätys päävalmentajalle
Isometsä iloinnut Variksen pärjäämisestä tähän asti
Ex-ampumahiihtotähti: Kuinka tyhmä voi olla?
Seppälä: B-näyte vapauttaa tuskin koskaan