Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Amerikkalaiset uskovat: Barack Obama pelastaisi maapallon UFO-hyökkäykseltä

Colourbox
Julkaistu 28.06.2012 17:00(Päivitetty 22.08.2012 10:39)

Amerikkalaiset uskovat avaruusolentoihin – ja presidenttinsä taitoihin neuvotella niiden kanssa, kertoo usatoday.com.

Uskotko sinä, että maapallon ulkopuolella on elämää? Jos uskot, soittaisitko UFOjen hyökätessä apuun Batmanin vai Hulkin? Näihinkin kysymyksiin on etsitty vastauksia tutkimuksen voimin!

National Geographic Channelin tutkimuksessa selvisi, että 36 prosenttia yhdysvaltalaisista uskoo maapallon ulkopuolisen elämään olemassaoloon. 48 prosenttia vastaajista ei ole varma, onko avaruudessa elämää. Kyselyyn vastanneista 79 prosenttia kuitenkin uskoi hallituksen salanneen UFOihin liittyviä tietoja. 55 prosenttia oli varma, että Men in Black -elokuvista tuttuja, avaruusolennoista liian kiinnostuneita ihmisiä uhkailevia agentteja on olemassa.

Entä avaruusolennon kohtaaminen? Kyselyyn vastanneista 22 prosenttia yrittäisi ystävystyä muukalaisen kanssa. 15 prosenttia puolestaan juoksisi karkuun. Vain kaksi prosenttia yrittäisi satuttaa avaruusolentoa.

Hulk pelastaa meidät avaruusolennoilta?

Kyselyn huvittavammassa osioissa selvisi, että vihamielisten UFOjen pommittaessa maapalloa 21 prosenttia jenkeistä haluaisi apua Hulk-supersankarilta, 12 prosenttia Batmanilta ja kahdeksan prosenttia Hämähäkkimieheltä.

Tosielämän hahmoista presidentti Barack Obama oli kansalaisten suosikki taistelussa muukalaisia vastaan: 65 prosenttia uskoi, että Obama selviäisi avaruusolentojen aiheuttamasta konfliktista paremmin kuin häntä vastaan presidenttikilvassa asettunut konservatiivinen Mitt Romney.

Bestseller-kirjailija: Näin tunnistat ufosieppauksen!

Ihmisiä ufojen matkassa, totta vai tarua?

Lähde: Usatoday.com

Kuva: Colourbox

Lisää aiheesta:

Oxfordin vuoden sana kuvaa raivostuttavaa ilmiötä, johon sinäkin olet luultavasti somessa törmännytKokki näyttää, miten teet klassikkokastikkeen helposti itse – "Ihmisiä vähän pelottaa"Milloin keski-ikä nykyään alkaa? Kansalla selkeä mielipideHarva tietää tätä seikkaa hengitystieinfektioiden ehkäisystä: "Sinkki on mielessä, mutta…"ViikkohoroskooppiMihin kaikkeen keittiön pienempää tiskiallasta voi hyödyntää?
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:34
    Ilmiöt

    Oxfordin vuoden sana kuvaa raivostuttavaa ilmiötä, johon sinäkin olet luultavasti somessa törmännyt

  • 09:35
    Ruoka

    Kokki näyttää, miten teet klassikkokastikkeen helposti itse – "Ihmisiä vähän pelottaa"

  • 07:16
    Ikääntyminen

    Milloin keski-ikä nykyään alkaa? Kansalla selkeä mielipide

  • 06:49
    Flunssa

    Harva tietää tätä seikkaa hengitystieinfektioiden ehkäisystä: "Sinkki on mielessä, mutta…"

  • 00:00
    Horoskooppi

    Viikkohoroskooppi