Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Alpinen F1-kuljettajasoppa sakenee – tallipäälliköltä raju uhkaus: "Oikeuteen meneminen on 90-prosenttisen varmaa"

8:16Max Verstappen dominoi F1-sarjaa – nousi Unkarissa voittoon hurjalla ajollaMTV Urheilu paketoi Unkarin GP:n tapahtumat. Max Verstappenin ylivoimaa on hurjaa.Jakub Porzycki/NurPhoto
Julkaistu 09.08.2022 18:29

MTV URHEILU – REUTERS

Alpine saattaa hakea miljoonakorvauksia Lontoon korkeimmalta oikeudelta, mikäli Oscar Piastri ei aja tallissa ensi kaudella.

Renaultin omistama F1-talli Alpine ilmoitti viime viikolla, että Oscar Piastri korvaa Fernando Alonson tallin kuljettajana. Piastri kiisti väitteen nopeasti Twitterissä.

Sen sijaan Piastrin on huhuttu siirtyvän ensi kaudeksi McLarenille Daniel Ricciardon tilalle. Alpinen tallipäällikkö Otmar Szafnauer kertoo, että talli on valmistautunut oikeustaisteluun.

– Oikeuteen meneminen on 90-prosenttisen varmaa, hän sanoo.

Alpine-pomo kertoo, että talli on ottanut yhteyttä F1:n sopimuksentunnustuslautakuntaan, mutta se ei välttämättä riitä. On myös arvioitu, että McLaren ja Alpine pääsisivät sopimukseen, jossa Ricciardo siirtyisi Alpinelle.

Alpine on käyttänyt paljon rahaa Piastrin F1-ovien avaamiseen. Piastri on esimerkiksi ajanut tallin vanhalla autolla testejä.

– Emme ole vielä istuneet kirjanpitäjämme kanssa alas, ja laskeneet paljonko olemme käyttäneet rahaa, Alpine-pomo sanoo.

LUE MYÖS: F1-pomo tylyttää sopimuksen kieltänyttä superlupausta – "Odotin enemmän"

LUE MYÖS: Lähde: Piastrin uusi talli selvillä!

Lisää aiheesta:

McLaren-pomo vaatii F1-kohulupausta vapaaksi: "Sinun täytyy päästää työntekijät eteenpäin"Kiusallinen tilanne: F1-lupaus voitti sopimuskiistan, mutta jatkaa yhä töitään normaalistiF1-pomo tylyttää sopimuksen kieltänyttä superlupausta – "Odotin enemmän"Lähde: Tässä on F1-sopimussekoilun keskelle joutuneen Oscar Piastrin uusi talliKäsittämätön käänne F1-sarjassa – tiimi julkaisi tiedotteen uudesta kisakuskista, kuljettajalta täystyrmäys: "En aja heillä ensi vuonna"F1-tiimi Alpine tiedotti kuskikuvioistaan – kuljettaja kielsi tiedon
F1AlpineDaniel RicciardoFernando AlonsoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • to17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • to10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia