Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Äiti murhasi 10-vuotiaan kehitysvammaisen Dylanin Lontoossa – antoi unilääkettä, tunki sienen lapsensa suuhun ja sitoi paikalleen rintaliiveillään

/All Over Press
Julkaistu 25.08.2020 16:20
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Pojan äitiä Olga Freemania, 40, syytetään murhasta ja hän on pidätettynä Iso-Britanniassa. Asiasta uutisoivat muun muassa BBC ja Dailymail.

CNN:n mukaan pojan äiti olisi myöntänyt tekonsa puhelimessa ystävälleen. Ystävä oli lähtenyt käymään naisen kanssa poliisiasemalle ja he olivat kertoneet poliiseille, mitä oli tapahtunut.

Poliisit ryntäsivät tapahtumapaikalle, mutta löysivät 10-vuotiaan Dylan Freemanin elottomana. 

Pojalla oli autismi ja Cohenin oireyhtymä sekä muita erityistarpeita. Yksi pojan opettajista tunnisti ruumiin sairaalassa 20. elokuuta. 

Pojan isä oli Espanjassa

Tutkimusten mukaan pojan äiti oli antanut pojalle unilääkettä. Tämän jälkeen äiti oli tunkenut sienen pojan suuhun ja sitonut sen paikalleen rintaliiveillä. 

Pojan isä Dean Freeman, julkisuuden henkilöiden valokuvaaja, oli tragedian tapahtumahetkellä Espanjassa.

– Dylan oli kaunis, fiksu, utelias ja taiteellinen lapsi. Hän rakasti matkustella, käydä gallerioissa ja uida, pojan isä on sanonut. 

Pojan isä on kertonut olevansa liikuttunut saamastaan tuesta ja viesteistä.

Lisää aiheesta:

12-vuotiasta poikaa syytetään sosiaalityöntekijän murhasta Iso-BritanniassaMies nappasi pakettiautoon tyttöystävänsä, joka löydettiin myöhemmin autotieltä vakavin vammoin – Englannin poliisi julkaisi videon kidnappauksestaTeinipoika murhasi raa'asti kaksi naista Britanniassa – kertoi motiiviksi lottovoiton, josta oli "tehnyt sopimuksen demonin kanssa"16-vuotias brittinäyttelijä kuoli tapaturmaisesti – isä: ”Uskon tosissani, ettei hän tarkoittanut tehdä sitä”Äidin sydäntäriipaiseva hetki kameroiden edessä: 3-vuotias tytär joutui vahingossa liikenneriidan keskelle, ammuttiin päähänHyvä teko sai hyytävän kiitoksen – Nuori ja koditon narkomaani murhasi häntä auttaneen perheen äidin ja pojan Britanniassa
Iso-BritanniaLontooHenkirikoksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iso-Britannia
  • 16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • 13:17
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä: Kaksi uhria edelleen hengenvaarallisessa tilassa

  • 06:50
    Junat

    Ainakin 10 ihmistä loukkaantunut junapuukotuksessa Britanniassa

  • pe16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • to21:47
    Kuninkaalliset

    Kuningas Charles otti pois kaiken: Pelkkä Andrew