21.1.2002 Jauhelihamureke
500 g jauhelihaa (nauta/nauta-sika/lammas)
1 dl korppujauhoja tai 3 viipaletta vaaleaa leipää
2 dl nestettä (kermaviiliä/kermaa/vettä/tms.)
1 sipuli
1 kananmuna
1-1 1/2 tl suolaa
1/2 tl musta- tai valkopippuria
> Katso tästä Ihanan aamun ruokaosuus, osa 1
1. Sekoita korppujauhot nesteeseen suuressa kulhossa ja anna niiden turvota noin 5-10 minuuttia.
2. Hienonna sipuli ja kuullota halutessasi paistinpannulla tilkassa öljyä.
3. Lisää sipuli, kananmuna, mausteet ja jauheliha turvonneisiin korppujauhoihin ja sekoita tasaiseksi.
4. Muotoile taikinasta lihapullia, pihvejä tai mureke vedellä kostutetuin käsin. Lihapullien sisään voit leipoa vaikka oliivin tai kuutioitua fetajuustoa. Murekkeen puolestaan voi täyttää erilaisilla juustoilla, sienillä tai vihanneksilla.
5. Paista lihapullat ja pihvit uunissa 225 asteessa 15-20 minuuttia tai paistinpannulla öljyssä. Mureke kypsyy 200 asteessa noin 30 minuuttia. Kypsyyden voi tarkistaa painamalla tikun murekkeeseen. Kypsästä murekkeesta valuva neste on väritöntä.
(vaihtelua makuun saat lisäämällä taikinaan: esim. kuivattuja tai tuoreita yrttejä, pinaattia, valkopippuria, paprikaa, tomaattisosetta, kuivattuja hedelmiä, maustesekoituksia tms.)
Perusmurekeseoksesta voidaan muunnella käyttämällä korppujauhojen sijasta tai niiden ohella jatkeaineina:
keitettyä perunaa (n. 100 g)
raastettuja juureksia esim. porkkanaa (n.100 g)
keitettyjä punajuuria tai etikkapunajuuria (n. 100 g)
- Toim. Sonja Blåberg ja Kaisa Torkkeli
Uusimmat
-
08:54
Britannia: Venäjää uhkaa pula miehittämättömistä lennokeista – MTV seuraa sotaa
-
08:48
Jari-Matti Latvala teki väkevän huomion MM-rallin rengasfarssista: "Täytyy ymmärtää tilanne"
-
08:31
Venäjällä kaksi syytä paisutella Azovstalin terästehtaalta antautuneiden ukrainalaissotilaiden määrää – väittää lukeman olevan lähes 2500
-
08:29
Idan pienen tyttären tasapaino-ongelmien syyksi paljastui pahanlaatuinen kasvain: "Koko maailma romahti siinä vaiheessa"
-
08:01
Näin seuraat vihreiden puoluekokousta – MTV Uutiset Live lähettää tärkeimmät hetket suorana
-
08:01
Prinsessa Dianan kuuluisalle tiaralle erityishuomiota – osa kuningattaren juhlavuotta
-
08:00
Sami Kapaselta erikoinen huomio jääkiekon MM-kisoissa – "Uskoisin, että pelaajat tykkäävät tästä"
-
07:56
Venäjän kaasutoimitukset Suomeen katkenneet – energiajätti vaati maksamaan kaasusta ruplissa
-
07:44
Alankomaiden pääministeri kuvailee älypuhelimen käyttöä helvetiksi – tarrautuminen vanhaan Nokian matkapuhelimeen johti kriisiin
-
07:37
Leijonapelaajien ottelun jälkeinen toiminta ihastutti – "Tätä suloisempaa on vaikea löytää"
-
07:31
Yt-neuvottelut ja satojen tuhansien eurojen menetys – venäläiskaasun katkeaminen sulkee leipomon Kangasalla kuukaudeksi: "Meillä on kaksi kriisiä sylissä"
-
07:30
Millaista on vetää NHL-huipputähden Miro Heiskasen vierellä? Tuore SM-kultamitalisti pääsi huimaan paikkaan
-
07:26
Koronarajoitusten päättyminen ei tuo kaikkien aikojen rakkauden kesää
-
07:15
Tutkimus paljastaa, tarvitseeko ihminen kestävyysurheilua laihtuakseen
-
07:05
Riina Mäkisen seurassa ollut mies paljastaa MTV:lle katoamisyön tapahtumat kokonaisuudessaan: "Minä annoin hänen mennä"
-
06:55
Leijonat-kapteeni Valtteri Filppula sai yleisön pauloihinsa – harvinainen suoritus valloitti: "Ei tule hirveästi harjoiteltua noita"
-
06:39
Antti Raanta ja Sebastian Aho loistivat jälleen – suomalaistähden temppu sytytti jäähyaitiossa
-
06:30
Miltä sodan jatko näyttää? Suomalaistutkijan mukaan Venäjän isot tavoitteet Ukrainassa romahtivat, mutta Ukraina ei ole vielä sotaa voittanut
-
06:00
Australiassa parlamenttivaalit – työväenpuolue kaventuneessa gallup-johdossa
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat lauantai 21.5.: Leijonat kohtaa Tshekin yllättäneen Itävallan
-
Lataa lisää