Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:05Yli kolmesataa norsua on kuollut mystisesti Botswanassa – syyksi epäillään neurologista sairautta:"Mahdollisuutta taudin leviämisestä ihmisiin ei voida sulkea pois"Botswanan viranomaisten mukaan syytä elefanttien kuolemille ei tiedetä.
Julkaistu 02.07.2020 12:20

Julia Saario

julia.saario@mtv.fi

Kahden kuukauden aikana satoja norsuja on löydetty kuolleena Botswanassa, kertoo BBC.

Luonnonsuojelujärjestö National Park Rescuen suojelujohtaja Niall McCann kertoi botswanalaisten kollegojensa löytäneen jopa 350 norsun ruumiit Okavangon suoalueella.

Botswanan viranomaisten mukaan syytä elefanttien kuolemille ei tiedetä.

Syyn ei kuitenkaan uskota olevan salametsästys, sillä kuolleiden norsujen syöksyhampaat ovat yhä paikallaan ja mysteeriset kuolemat vaikuttavat koskevan vain norsuja.

– Vain norsut näyttävät kuolevan. Jos salametsästäjät olisivat käyttäneet myrkkyjä niiden tappamiseen, myös muita eläimiä löytyisi kuolleena, McCann kertoo.

Varmaa ei kuitenkaan vielä ole, onko kyseessä myrkytys vai jokin sairaus.

– Se, miten norsut kuolevat kaatuen naamalleen, sekä havainnot norsuista kävelemässä ympyrää viittaavat jonkinlaiseen neurologiseen sairauteen.

Lue myös: Pikkuinen hirvi löydettiin kuoleman kielistä ojanpohjasta – nyt Markku Harju hoitaa Rudy-vasaa olohuoneessaan: "Luonto on raaka. Heti selvisi, miksi se oli hylätty"

Yli kolmesataa norsua on kuollut mystisesti Botswanassa – syyksi epäillään neurologista sairautta: "Mahdollisuutta taudin leviämisestä ihmisiin ei voida sulkea pois"

Pelko uudesta sairaudesta

Koronaviruspandemian vuoksi pelot uudesta eläimestä ihmiseen leviävästä sairaudesta ovat heränneet.

– Kyllä, tämä on luonnonsuojelun kannalta katastrofi – mutta sen muuttuminen myös kansainväliseksi terveyskriisiksi on olemassa eikä mahdollisuutta taudin leviämisestä ihmisiin voida sulkea pois, McCann kertoo.

Hänen mukaansa riski on olemassa erityisesti, jos mahdollisen norsuja tappaneen taudin aiheuttajaa löytyy vedestä tai maaperästä.

Kuolleista norsuista otettuja näytteitä tutkitaan parhaillaan, ja viranomaiset uskovat saavansa vastauksia muutaman viikon päästä.  

1:03Singaporessa maan historian suurin norsunluun takavarikko – lastissa myös tonneittain muurahaiskävyn suomujaNorsujen salametsästys uhkaa uhanalaista lajia. Viime vuonna Singaporessa takavarikoitiin valtava määrä norsunluita.

Lue myös: “Toiminta seis ja ruvetaan tekemään suunnitelmaa liito-oravan ehdoilla”: Inventiokoirat etsivät liito-oravien elinpiirejä

Lisää aiheesta:

Norsulauman vaellusta seurataan kuin Big Brotheria – internetiä kiehtovan mysteerin taustalla voi olla synkkä totuusSurullinen mysteeri Zimbabwessa – 11 elefanttia löydettiin kuolleena: "Alustavien testien mukaan kyse ei ole syanidista tai salametsästyksestä"Kiinassa raportoitiin paiseruttotapauksesta – huoli kasvaa: "Maailmassa on useita eläimiltä tarttuvia tauteja, joilla on potentiaalia nousta uudeksi pandemiaksi"Tutkijat varoittavat: Amazonin tuhoaminen voi johtaa seuraavaan suureen pandemiaan – "Emme tiedä millaisia seurauksia sillä on"Maastopalojen vuoksi orvoiksi jääneet eläinvauvat toipuvat villieläinsairaalassa Sydneyssa – vähemmän tunnettujen lajien pelätään kuolevan jopa sukupuuttoon: "Ennennäkemätöntä"Outo tarttuva tauti leviää USA:ssa: Metsästäjiä varoitettu zombi-hirvistä – luurangoksi laihtuneet eläimet hoipertelevat ympäriinsä kuola valuen
Luonto ja eläimetLuonnonsuojeluAfrikkaKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 10:17
    Sudet

    Susi yritti napata metsästyskoiraa omistajan sylistä – poikkeuksellisesti käyttäytynyt eläin lopetettu

  • Eilen12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen

  • Eilen07:30
    Sankaritarinat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti

  • Eilen07:30
    Sankaritarinat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin

  • Eilen07:30
    Sankaritarinat

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä