Viimeistenkin viivyttelijöiden pitäisi mahdollisimman ripeästi ratifioida täydellinen ydinkoekieltosopimus, kehottaa YK:n alainen ydinasevalvontaryhmä.
Täydellisen ydinkoekieltosopimuksen CTBT:n on allekirjoittanut jo 182 maata ja ratifioinut 153. Se ei voi kuitenkaan astua voimaan, ennen kuin yhdeksän avainvaltiota - Kiina, Pohjois-Korea, Yhdysvallat, Egypti, Intia, Indonesia, Iran, Israel ja Pakistan - ratifioivat sen.
- Näiden maiden on aika osoittaa poliittista tahtoa ja hyväksyä sopimus, patistaa Tibor Toth, joka johtaa ydinkieltosopimusjärjestön CTBTO:n valmistelutoimikuntaa.
CTBT-sopimus laadittiin vuonna 1996. Yhdysvallat allekirjoitti sen jo samana vuonna, mutta ratifiointi ei ole edennyt.
Ylihuomenna vietetään YK:n kansainvälistä ydinkokeiden vastaista päivää. Ajankohta on valittu siksi, että Neuvostoliitto räjäytti ensimmäisen atomipomminsa juuri 29. elokuuta, vuonna 1949. Se merkitsi asevarustelukisan alkua.
(MTV3 - STT - AFP)