Reilun puolen tunnin sadekuuro sai aikaan hetkellisesti valtavat tulvat Kotkassa Ravintola For Youn edustalla tänä aamuna.
Ukkonen ja rankkasateet sekä tumma ja paksu pilvilautta oli tänä aamuna tuttu näky ympäri Suomea – niin myös Kotkassa, jossa reilun puolen tunnin rae- ja sadekuuro sai aikaan hetkellisen tulvan Kotkankadun ja Kymenlaaksonkadun risteyksessä.
– Ensin tuli jonkun aikaa tosi isoa raetta ja sitten alkoi tulla vettä. Ensin vettä tuli tihkumalla ja sitten taivas repesi ja vettä tuli kuin saavista noin vartin ajaksi, Ravintola For Youssa toimiva ravintolayrittäjä Tero Hovi kertaa.
– Ukkonen ei ollut tässä ihan suoraan päällä, vaan se jyrisi ja välähteli jossain kauempana, hän jatkaa.
Katso yllä olevalta videolta, miten valtava määrä vettä Ravintola For Youn edustalle ehti sataa reilussa puolessa tunnissa!
"Jos olisi tullut toinen samanlainen kuuro, olisimme varmaan olleet rehellisesti lirissä"
Koska risteys on loivassa montussa, tulvavesi ei ole ravintolan terassin edustalla ainutkertainen näky – pikemminkin se on tuttu kesäinen vitsaus.
Hovi ei kuitenkaan muista 15 vuotta kestäneeltä yrittäjän uraltaan kesäpäivää, jolloin vesi olisi noussut niin korkealle kuin se nousi tänä aamuna.