Vladimir Putin avasi Mersun uuden Moskovan-tehtaan: "Seuraava palanen strategiassamme"

Daimler satsaa uuteen tuotantolaitokseen neljännesmiljardin.
Mercedes-Benzin emoyhtiö Daimler on avannut Moskovan liepeille tuliterän tuotantolaitoksen. Tehtaan vihki käyttöön Venäjän presidentti Vladimir Putin.
Uudella tehtaalla tullaan valmistamaan alkuvaiheessa E-sarjan sedania, mutta myöhemmin myös Mersun katumaasturimalleja. Valmistetut autot jäävät Venäjän-markkinoille.
Daimler on investoinut yli tuhat henkilöä työllistävään tehtaaseen 250 miljoonaa dollaria. Työntekijöistä 500 on jo aloittanut tehtävissään.
– Uusi tehdas on seuraava palanen strategiassamme valmistaa autoja siellä missä asiakkaammekin ovat, kertoi Daimlerin hallituksen puheenjohtaja ja Mercedes-Benzin henkilöautoista vastaava johtaja Dieter Zetsche.
Lue myös: Kurkistus Uudenkaupungin autotehtaalle: Tästä syystä maalaus on valmistuksen salaisin vaihe
Viimeisen vuosikymmenen aikana Mercedes-Benz on tuplannut uusien autojensa myynnin itänaapurissamme. Mersu on myös Venäjän myydyin premium-merkki.
Mercedes-Benzejä valmistetaan myös Valmet Automotiven tehtaalla Uudessakaupungissa. Suomen suurin tehdas tuottaa A-sarjaa ja GLC-katumaasturia sekä kotimaan markkinoille että vientiin.
Lähde: Daimler
Uusimmat
-
05:44
Avaruuden valloituksessa eloonjääneet muistetaan: Kritisoitu kirja väitti avaruuden ensimmäisen uhrin syöksyneen huutaen alas taivaalta
-
05:40
Tegnell: Ruotsin koronatilanne on vaikea ja edessä voi olla tukalia viikkoja – tällaisia koronaluvut ovat Suomeen verrattuna
-
05:25
Ensi talven lomamatkoja myydään jo täyttä häkää – kesän reissusuunnitelmien kanssa vielä emmitään
-
05:15
Australia luopuu tavoitteesta rokottaa väestönsä vuoden loppuun mennessä – Astra Zenecan rokotetta ei suositella maassa alle 50-vuotiaille
-
05:10
Rokotettu Anu sai koronan – ei oireen oiretta, vaikka kuuluu riskiryhmään: "Olin ällikällä päähän lyöty"
-
00:10
Brasilian koronatilanne synkkenemässä: Huhtikuusta muodostumassa koko pandemian pahin kuukausi
-
23:14
Koronarajoituksia rikkoneet juhlijat heittelivät poliiseja pulloilla Liverpoolissa - tapahtumajärjestäjälle yli 10 000 euron sakko
-
22:28
Yli kaksi miljoonaa amerikkalaista rokotetaan päivässä ja osavaltiot purkavat vauhdilla koronarajoituksia – asiantuntijoita huolestuttaa silti kaksi asiaa
-
22:20
Mentalisti Noora Karman taidot häkellyttävät: "Älä viitti!"
-
22:08
Iran: Maan ydinlaitokseen tehtiin sunnuntaina terroristinen isku
-
21:32
Jesse Lingard jatkoi loistovirettään Valioliigassa – Man Unitedin takaa-ajo tuotti tulosta
-
21:18
Ida Hulkko täräytti SE:llä maailmantilaston 6:nneksi – "Tuli yllätyksenä"
-
21:15
Vanhempi mies putosi aallonmurtajalta mereen Kotkassa – sivullisten nopea toiminta pelasti tilanteen
-
21:01
Tinze Twerkers -tanssiryhmän esitys sai suitsutusta osakseen – Ernest Lawson: "Toivon, että tyttäreni saavat tuollaisen itsevarmuuden"
-
20:59
Tässä on Talent Suomi -voittaja 2021!
-
20:53
Talent-finalisti Julius Rantalan herkkyys ja lahjakkuus valloittaa: "Sinun iloisuus on todella tarttuvaa"
-
20:53
Jälleen sosiaalisen median tietovuoto: Kovassa nosteessa olevaan hittisovellukseen heti tietomurto
-
20:52
Lintujen kevätmuutto vauhdittumassa – harrastajien vuoden kohokohta käsillä
-
20:50
Tutkimus antaa aivan uuden merkityksen "myrkyllisille ihmisille" – todellisuutta tulevaisuudessa?
-
20:40
Aleksandren, 13, esitys hurmasi jälleen – yksi tuomareista latasi suorat sanat: "Toivon, että voitat tänä iltana"
-
Lataa lisää