Euroviisusivusto Wiwibloggsin mukaan Venäjää ei tulla näkemään Euroviisuissa enää vastaisuudessakaan.
Ukrainan sodan tilanne tiivistetysti:
- Venäjä aloitti laajamittaisen hyökkäyksen Ukrainaan torstaina
- Räjähdyksiä ja ilmaiskuja on raportoitu ympäri Ukrainaa
- Venäjän eteneminen on toistaiseksi hidastunut, kertoo Britannian tiedustelutiedot
- Upin Mika Aaltolan mukaan Putin käyttää "hullun miehen" strategiaa
- Saksa toimittaa tuhat sinkoa ja 500 ohjusta Ukrainaan
Euroviisujärjestäjä EBU, eli Euroopan yleisradiounioni ilmoitti perjantaina 25. helmikuuta, että Venäjä on suljettu pois vuoden 2022 Euroviisuista. Tämän vuoden Euroviisut järjestetään toukokuussa Italian Torinossa. Päätöksen taustalla on Venäjän hyökkäys Ukrainaan torstaina 24. helmikuuta.
Euroviisusivusto Wiwibloggsin mukaan Venäjä on nyt antanut asiassa oman vastaiskunsa ja venäläiset EBU:n jäsenet, joita ovat Venäjän valtio-omisteiset televisio- ja radioyhtiöt, ovat ilmoittaneet eronneensa Euroopan yleisradiounionista. Kyseisiin kanaviin kuuluvat VGTRK, Pervyi Kanal sekä Radio Dom Ostankino.
Tämä tarkoittaa sitä, että Venäjä ei voi vastaisuudessakaan enää lähettää omaa edustajaansa Euroviisuihin.
Venäjä ei ollut vielä valinnut edustajaansa vuoden 2022 Euroviisuihin.
Euroopan yleisradiounionin mukaan päätös tehtiin EBU:n arvoihin ja sen jäsenyleisradioiden kannanottoihin perustuen. Myös Suomen Yle oli vedonnut EBU:un Venäjän poissulkemisen puolesta. Yle ilmoitti perjantaina, ettei aio osallistua kilpailuun, mikäli Venäjä kutsutaan mukaan.

