Veikkausliigaseura Pietarsaaren Jaro on vapauttanut toimitusjohtaja Tommi Levon tehtävistään.
Jaro kertoo Levon työsuhteen päätöksestä tiedotteessaan. Levo jättää tehtävänsä välittömästi hallituksen yksimielisellä päätöksellä.
– Kiitämme Levoa hänen seurassa viettämästään ajasta ja toivotamme hänelle onnea tuleviin tehtäviin, tiedotteessa sanotaan.
Hallituksen puheenjohtaja Dan Käldman sanoo STT:lle, että kaikki on mennyt yllättävästi ja nopeasti.
Levo itse kertoo STT:lle, että kyse on eriävistä mielipiteistä ja toimintatavoista hallituksen kanssa.
– Seuran talous ja kaikki muut tärkeät asiat ovat erittäin hyvässä kunnossa, ja teimme ja aloitimme paljon hyviä asioita. Sääli, ettemme löytäneet yhteistä linjaa, Levo sanoo.
Levo ehti toimia pietarsaaselaisseuran toimitusjohtajana vain reilut puoli vuotta. Hän aloitti tehtävässään joulukuussa 2024.
Jaro on Veikkausliigan sarjataulukossa sijalla 10. Joukkueella on kaksi voittoa yhdeksästä ottelusta.