Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

14 000 uutta rikosepäilyä: Vastaamon tietomurrosta epäilty vangittu

10:07MTV:n rikostoimittajat: Vastaamo-oikeudenkäynnistä historiallisen suuriMTV:n rikostoimittajat: Vastaamo-oikeudenkäynnistä historiallisen suuri. Juttu on elokuulta.
Julkaistu 22.09.2023 16:59

MTV UUTISET – STT

Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurrosta epäilty mies on vangittu Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa epäiltynä yli 14 000 törkeästä tietomurrosta. 

Vangitsemista vaatinut aluesyyttäjä Pasi Vainio kertoo STT:lle, että uudet rikosepäilyt tulivat ilmi Vastaamoon kohdistuneen epäillyn törkeän tietomurron tutkinnassa.

– Esitutkinnassa on selvittelyssä uusia rikosepäilyjä, eli tietomurtoja, jotka on tehty samaan aikaan kuin Vastaamon tietomurto, Vainio sanoi.

Syyttäjä vakuuttaa, että uudet rikosepäilyt eivät vaikuta Vastaamo-asian etenemiseen. Syytteet on nostettava ensi kuussa.

Uhrit eivät ole viranomaisten tiedossa

Aleksanteri Kivimäen, 26, epäillään murtautuneen yli 14 000 palvelimelle marraskuun lopulla 2018. Tietomurtojen uhrit eivät ole viranomaisten tiedossa, eli ei tiedetä, ovatko he esimerkiksi yksityishenkilöitä tai yrityksiä.

– Olemme pystyneet selvittämään tietomurron kohteita, tietojärjestelmiä eli käytännössä palvelimia tuon verran -- meillä on tiedossa tekotapa ja mekaniikka, jolla teot on tehty ja pystymme viemään asiaa eteenpäin myös niin, että asianomistajia ei vielä tiedetä, Vainio selittää.

Tarkoituksena on, että uudet rikosepäilyt menevät saman syyteharkintaan Vastaamon tutkinnan kanssa. Syyte asiassa on nostettava viimeistään 18. lokakuuta.

– Käytännössä asianomistajien (uhrien) selvittäminen määräpäivään mennessä ei ole edes mahdollista. Mutta tietotekniikkarikoksissa on aiemminkin nostettu syytteitä, missä asianomistajajoukko on jäänyt tuntemattomaksi, hän kertoo.

"Vastaamo-uhrit edelleen keskiössä"

Vainio korostaa, että uudet rikosepäilyt eivät muuta mitenkään Vastaamoa koskevaa prosessia.

– Asian keskiössä on edelleen Vastaamoon kohdistunut tietomurto, sen selvittäminen ja asiakkaisiin kohdistuneet rikokset sekä uhrien asema. Prosessi ei ole lähdössä mihinkään toiseen suuntaan. Mutta on tullut ilmi uusia seikkoja, joita ei voi sivuuttaa ja jotka pitää tutkia samalla, hän selittää.

Kivimäen epäillään tehneen Vastaamoon kohdistuneen tietomurron, levittäneen yli 30 000 asiakkaan arkaluontoisia tietoja ja yrittäneen kiristää uhreja. Kivimäki otettiin kiinni Ranskassa ja luovutettiin Suomeen helmikuussa. Hän on ollut vangittuna siitä asti.

Kivimäki on kiistänyt Vastaamoon liittyvät rikosepäilyt asianajajansa välityksellä. STT on julkaissut Kivimäen nimen jo esitutkintavaiheessa, sillä hän on aiemmin syyllistynyt vastaaviin rikoksiin ja Vastaamon tietomurrolla on ollut laajaa yhteiskunnallista merkitystä.

Asiassa on selvitetty myös Vastaamon johdon rikosvastuuta. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi huhtikuussa Vastaamon entisen toimitusjohtajan Ville Tapion tietosuojarikoksesta kolmen kuukauden ehdolliseen.

Oikeuden mukaan Vastaamon potilastietokantaan oli tallennettu tietoja selkokielisinä ilman riittävää salausta. Tiedot olivat myös yhdistettävissä toisiinsa.

Sekä Tapio että syyttäjät ovat valittaneet tuomiosta.

Lue myös: Vastaamoon kohdistuneen tietomurron esitutkinta valmistui'

Yhteensä 30 syyttäjää ja sihteeriä paiskii töitä mammuttimaisen Vastaamo-jutun parissa – jutun laajuus aiheuttaa ennenäkemättömiä ongelmia

Historiallisen suuri Vastaamo-oikeudenkäynti vaatii erityisjärjestelyjä – jopa tuhannet voivat osallistua istuntoon etäyhteyksin

Vastaamon entinen IT-työntekijä: "Jos jotain ei tehty kunnolla, niin se oli tietoturva"

Lisää aiheesta:

Historiallisen suuri Vastaamo-esitutkinta valmis – 2 200 sivua, 23 000 pöytäkirjaa uhrien rikosilmoituksistaPoliisin onnistui selvittämään kaikki Vastaamo-kiristyksen uhrit – yli 10 000 ei tehnyt rikosilmoitustaOletko Vastaamon tietomurron uhri? Nyt on viimeinen hetki toimiaVastaamon ex-toimitusjohtaja oikeuden eteen – poliisi: Tietoturva ei ollut riittävällä tasollaPoliisi kertoo MTV:lle, miten iso takavarikko Tuusulassa paljasti Vastaamo-jutun pääepäillyn – tietomurtajaa vastaan on vahvaa näyttöäVastaamo-tutkinnassa saatu takavarikoitua dataa ulkomailta, epäillyn olinpaikka edelleen tuntematon
VastaamoDigiTietomurrotPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • to14:37
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • to13:58
    Hovioikeus

    Vastaamon hovioikeudenkäynti päättyi – tuomiota voidaan joutua odottamaan helmikuuhun saakka

  • ti18:17
    Oikeudenkäynnit

    Vastaamo-uhrien tuska nousi pintaan oikeudessa: "Viisi vuotta yhtä helvettiä"

  • ti09:56
    Hovioikeus

    Vastaamon tietomurtojutussa alkavat loppulausunnot – Kivimäki vaatii syytteiden hylkäämistä

  • 24.10.13:32
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki haluaa tehdä lisää sovintosopimuksia Vastaamo-uhrien kanssa