Sergio Pérez on valittu F1-uutuustalli Cadillacin ensi vuoden kuljettajaksi, saksalaislehti Bild kertoo lähdetietojensa pohjalta.
Cadillac liittyy F1-sarjaan ensi vuonna, ja Ferrarin voimanlähteitä käyttävän tallin toinen kuljettajapaikka on Bildin mukaan Sergio Pérezin, 35. Meksikolainen on tuomassa talliin kokemusta ja sponsorirahaa.
Pérez ajoi F1-sarjassa yhtäjaksoisesti 2011–24. Viimeisimmät neljä vuotta hän vietti kärkitalli Red Bullilla, kunnes joutui lähtemään heikon edellissesongin päätteeksi.
Pérez on parhaimmillaan sijoittunut MM-sarjassa toiseksi vuonna 2023, ja hänellä on sitä edeltävältä vuodelta plakkarissaan myös MM-sarjan kolmas tila.
Toiselle Cadillacin kuljettajapaikoista on spekuloitu lähiaikoina myös Valtteri Bottasta, 35, mutta kokeneen Pérezin palkkaus on niin ikään konkari-ikäiselle suomalaiselle lähtökohtaisesti huono uutinen. Cadillac haluaa Bildin mukaan yhdysvaltalaisen IndyCar-sarjassa ajavan Colton Hertan, 25, riveihinsä.
Mercedeksen varakuljettajana toimiva Bottas havittelee Pérezin tavoin paluuta F1-kisapilotiksi.