Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valot sammuvat illalla tunniksi tuhansissa kodeissa ja julkisissa rakennuksissa: "Meidän on annettava vahva signaali ilmaston ja luonnon puolesta"

0:37Valot sammuvat jälleen tänään ilmaston ja luonnon puolestaKatso video: Valot sammuvat jälleen tänään ilmaston ja luonnon puolesta
Julkaistu 27.03.2021 20:06
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Valot sammuvat jälleen tänään ilmaston ja luonnon puolesta. Kello 20.30 lukuisat julkiset rakennukset ja yksityiskodit pimentyvät tunnin ajaksi. 

Earth Hour -tapahtumaa on vietetty maailmanlaajuisesti vuodesta 2008 alkaen ja Suomessa vuodesta 2009 alkaen. Viime vuonna tapahtumaan osallistui yhteensä 190 maata ja miljoonia yksityishenkilöitä, yhteisöjä ja yrityksiä. Suomessa osallistujia oli viime vuonna kyselytutkimuksen mukaan 1,4 miljoonaa.

– Valot kannattaa sammuttaa valomerkiksi luonnon ja ympäristön puolesta. Nyt meidän kaikkien on syytä antaa tosi vahva signaali, koska tänä vuonna tehdään merkittäviä päätöksiä ilmaston ja luonnon kannalta, huomauttaa WWF Suomen ilmastovastaava Bernt Nordman.

AOP, suomi, tuomiokirkko, helsinkiMuun muassa Helsingin Tuomiokirkon valaistus sammutetaan illalla tunnin ajaksi.

"Tarkoitus on herättää ihmisten ajatuksia"

Tänä vuonna järjestetään kaksi tärkeää kansainvälistä kokousta.

– Maailman johtajat tapaavat Kiinassa ja päättävät luonnon monimuotoisuuden uudesta sopimuksesta. Vähän myöhemmin Glasgowssa on ilmastohuippukokous, jossa tehdään tosi tärkeitä päätöksiä ilmastokriisin ratkaisemiseksi, perustelee Nordman.

Tunnin mittainen valojen sammutus on lähinnä symbolinen teko ilmaston ja luonnon puolesta.

– Earth Hour ei ole varsinainen energiansäästötempaus. Tarkoitus on herättää ihmisten ajatuksia ja antaa vahva signaali sekä poliittisille että organisaatioiden päättäjille siitä, että nyt on oikeasti aika tehdä jotain, jotta saadaan ilmastonmuutos ja luontokato pysäytettyä, perustelee Nordman.

Äänestäminenkin voi olla ilmastoteko

Tänä vuonna WWF Suomi on kerännyt ihmisiltä lupauksia yhteiselle planeetalle.

– Niitä on tullut tosi hienosti, tähän mennessä jo yli 2000. On luvattu esimerkiksi kävellä ja pyöräillä autoilun sijaan, syödä enemmän kasvisruokaa, tehdä vihreä sähkösopimus, pyytää kauppiailta enemmän luomutuotteita tai energiapihejä tuotteita. WWF toimittaa lupaukset ympäristöministerille, jotta hän saisi lisäpontta omille toimilleen sekä Suomessa että kansanvälisissä kokouksissa, sanoo Nordman.

Tulevat kuntavaalitkin ovat tärkeät luonnon ja ympäristön kannalta.

– Nyt valittavat valtuustot tekevät todella ratkaisevia päätöksiä sen suhteen, onko ilmastokriisi ratkaistavissa. Valtuustot päättävät maankäytöstä, lämmitysmuodoista, monista ruokaan liittyvistä asioista. Ne päätökset tekevät ilmastomyönteisen elämäntavan mahdolliseksi meille tavallisille kansalaisille, muistuttaa Nordman.

Isompia Earth Hour -tapahtumia järjestetään Suomessa lähes 200. Sen lisäksi tuhansissa yksityiskodeissa ja muissa paikoissa sammutetaan valot tunniksi. 

Lisää aiheesta:

Valot pimenivät jälleen tunniksi, mutta Earth Hour -tapahtumaa voi viettää muillakin tavoilla – Uskaltaisitko sinä antaa näitä lupauksia?Earth Hour sammuttaa valoja poikkeuksellisessa maailmantilanteessa – "Tärkeämpää kuin koskaan aikaisemmin"Ilmastokokouksen hitit ja hudit: Näin poliittiset nuorisojärjestöt kommentoivat Glasgow'n lopputulosta: "Viesti oli ihan selkeä"Ilmastoaktivisti Emma Sairanen suree maailman tilaa ja pelkää tulevaisuutta – ”On hallitumpaa, että me itse ohjaamme muutosta”Ympäristötoimittajan kommentti: Jos selkeitä ilmastopäätöksiä ei pystytä tekemään, pitää edetä kiertoteitä, joista yksi nähtiin tänäänAsiantuntijan mukaan tänään marssitaan elinkelpoisen tulevaisuuden puolesta: "Meidän pitäisi puolittaa päästömme 15 vuodessa tai tuho uhkaa"
KotimaaIlmastonmuutosLuonto ja eläimetYmpäristöUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:51
    Itsenäisyyspäivä

    Sadat lapset juhlivat itsenäisyyttä pääministerin kanssa

  • Eilen23:29
    Kadonneet

    Poliisi löysi koiran kanssa kadonneen vanhuksen kunnossa

  • Eilen22:39
    Rajavartiolaitos

    Venäjältä Suomeen luvatta tullut kiinni Vainikkalassa

  • Eilen22:27
    Politiikka

    Valtiovarainvaliokunta haluaa muutoksia hallituksen velkajarrulakiesitykseen

  • Eilen20:52
    Sotaveteraanit

    Veteraanit ja lotat juhlivat itsenäisyyttä Presidentinlinnassa – "Suuri onni, kun sattui minun kohdalleni tämä vierailu"