Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkoinen talo: Israelin tulitauko Gazassa hyödyttäisi nyt vain Hamasia

2:10Valkoinen talo: Israelin tulitauko Gazassa hyödyttäisi nyt vain HamasiaYK:n päämajalla New Yorkissa turvallisuusneuvostossa tunteet kävivät kuumina. Israel-Hamas konflikti suututtaa ja jakaa maailmaa.
Julkaistu 25.10.2023 07:54
Toimittajan kuva
Mari Karppinen

mari.karppinen@mtv.fi

YK:n päämajalla New Yorkissa turvallisuusneuvostossa tunteet kävivät kuumina. Israel-Hamas konflikti suututtaa ja jakaa maailmaa.

Valkoisen talon mukaan Israelin tulitauko Gazassa hyödyttäisi nyt vain äärijärjestö Hamasia. Yhdysvallat on huolissaan myös sodan laajentumisesta ja onkin jo kehottanut amerikkalaisia lähtemään Libanonista. 

YK:n turvallisuusneuvostossa puhunut Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken varoitti sodan laajentumisen vaaroista sen jälkeen kun amerikkalaisjoukkoja vastaan on tehty useita lennokki-iskuja eri puolella Lähi-itää. YK:n pääsihteeri Antonio Guterresin mukaan Hamasin hyökkäys ei syntynyt tyhjästä ja Israel vaatii pääsihteerin eroa kommenttiensa vuoksi.

– On tärkeää muistaa, ettei Hamasin isku syntynyt tyhjiöstä. Palestiinalaisia on tukahdutettu 56 vuotta, Guterres sanoi.

Israel raivostui pääsihteerin kommenteista, koska koki pääsihteerin oikeuttavan Hamasin väkivaltaa israelilaissiviilejä vastaan.

– Vaadin YK:n pääsihteerin eroa, ellei hän välittömästi pyydä anteeksi! Hänen kommenttinsa ovat vastoin YK:n ajatusta, sanoi Israelin YK-lähettiläs Gilad Erdan.

2:00Videot näyttävät Hamasin iskuja tekijöiden näkökulmasta – CNN:n selvitys paljastaa häiritsevän tarkat suunnitelmat

Videot näyttävät Hamasin iskuja tekijöiden näkökulmasta – CNN:n selvitys paljastaa häiritsevän tarkat suunnitelmat

"Yhdysvallat ei halua konfliktia Iranin kanssa"

Israel on sanonut jatkavansa pommituksia kunnes terroristijärjestö Hamas vapauttaa loputkin parisataa panttivankia.

Kansainvälinen yhteisö vaatii yhä voimakkaammin tulitaukoa gazalaisten siviilien kärsimysten vuoksi. 

Äärijärjestö Hizbollah on iskenyt Israeliin Libanonista ja Iranin tukemat toimijat ovat lisänneet hyökkäyksiä myös amerikkalaisjoukkoja vastaan. Pentagonin mukaan Iran on tehnyt viikon sisällä toista kymmentä lennokki-iskua amerikkalaisten tukikohtiin Irakissa ja Syyriassa. Tähän mennessä vahingot ovat olleet lieviä.

– Yhdysvallat ei halua konfliktia Iranin kanssa. Emme halua tämän sodan laajentuvan. Mutta jos Iran tai sen toimijat hyökkäävät amerikkalaisia vastaan missään, niin turha luulla, ettemme puolusta kansalaisiamme. Puolustamme turvallisuuttamme nopeasti ja päättäväisesti, Blinken sanoi. 

Lue myös: EU:n ulkoministerit pohtineet keinoja Lähi-idän konfliktin rauhoittamiseksi:  Yksi ajatus toistuu tilanteen ratkaisijana

Israel tehnyt ensimmäistä kertaa julkisesti maajoukoilla rynnäköitä Gazaan

Tutkija: Tästä syystä Israelin maahyökkäyksen tavoite on tuomittu epäonnistumaan

Lisää aiheesta:

MTV seuraa Lähi-idän konfliktia: YK:n turvaneuvosto koolle Libanonin tilanteen takiaHamasin edustajan mukaan Gaza ilman Hamasia on harhaa – MTV seurasi sotaaIsraelin ja Hamasin sodan tapahtumat 25.10.2023Israelin ja Hamasin sodan tapahtumat 24.10.2023Biden: Egypti avaa rajanylityspaikan Gazaan 20 apurekalle – MTV seurasi sotaa IsraelissaIsrael syyttää Gazan sairaalaiskusta äärijärjestön epäonnistunutta raketti-iskua – MTV seuraa sotaa Israelissa
Israelin ja Hamasin sotaYhdysvallatAntony BlinkenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • to18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • ke17:48
    Gaza

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan

  • ke13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • ke05:22
    J. D. Vance

    Israelin iskut surmanneet ainakin 30 ihmistä Gazassa, Gazan viranomaiset sanovat

  • ti21:00
    Gaza

    Netanjahu määräsi iskuja Gazaan – Hamas kiistää tulittaneensa Rafahissa