Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israel tehnyt ensimmäistä kertaa julkisesti maajoukoilla rynnäköitä Gazaan

2:00Israelin maahyökkäys Gazaan lähestyy – joukot tehneet jo rynnäkköhyökkäyksiäIsraelin maahyökkäys Gazaan lähestyy – joukot tehneet jo rynnäkköhyökkäyksiä
Julkaistu 23.10.2023 19:51
Toimittajan kuva

Kalle-Ville Lahtinen

kalle-ville.lahtinen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Israelin maajoukkojen hyökkäys Gazaan näyttää lähestyvän. Armeijan tiedottajan mukaan joukot ovat jo tehneet ennaltaehkäiseviä rynnäkköjä ilmaiskujen lisäksi.

Israelin panssarivaunut ja maajoukot ovat olleet Gazan rajojen läheisyydessä jo pitkään odottamassa hyökkäyskomentoa. Nyt sen aika tuntuu lähestyvän nopeasti. Esivalmisteluja on tehty.

– Yöllä teimme rynnäkköjä panssarivaunuin ja maajoukoin. Käytämme kaiken käytettävissä olevan ajan
parantaaksemme valmiuttamme tehdä oman manööverimme parhaimmalla mahdollisella tavalla, kommentoi Israelin armeijan tiedottaja, amiraali Daniel Hagari.

Lue myös: Libanonissa yli 19 000 ihmistä jättänyt kotinsa jännitteiden kasvaessa Israelin vastaisella rajalla – MTV seuraa sotaa Israelissa

Myös Hamas on kertonut taistelukosketuksista. 

Ilmaiskut ovat jatkuneet hellittämättä. Gazassa palestiinalaisten mukaan viimeisen vuorokauden aikana on kuollut yli 400 ihmistä. Israel myös iski yöllä eteläiseen Libanoniin ja länsirannalla on ollut yhteenottoja. Israelin moneen kertaan julistama tavoite on tuhota Hamas.

Kriisin pahetessa diplomaattinen sukkulointi jatkuu täyden maahyökkäyksen estämiseksi. Benjamin Netanjahuun yrittävät vaikuttaa Yhdysvallat ja nyt alkuviikosta Ranska ja Hollanti. Maahyökkäyksen jälkeisestä ajasta ei kenelläkään näytä olevan selvää kuvaa.

Lisää aiheesta:

Netanjahulta viesti Gazan kaupungin asukkaille: "Teitä on varoitettu, lähtekää"MTV Israelissa: Viikonlopun tapahtumat näyttävät, miten Israel on epäonnistunut pyrkimyksissäänMTV Länsirannalla: Sota näkyy alueella jännittyneenä tilanteena – 1 500 ihmistä pidätetty ratsioissaPekka Toveri kertoo Israelin maavoimien pistohyökkäysten tarkoituksen: "Ei tämä tähän jää"Israel tunkeutui panssarivaunuilla Gazaan – video näyttää hyökkäyksenNY Times: Israelin maahyökkäys on viivästynyt – tämä on syy
Israelin ja Hamasin sotaIsraelHamasGazaPalestiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • 06:30
    Israel

    Lähde Israelin armeijan arviosta: Eilen palautetut ruumiit eivät olleet panttivankeja

  • to18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • ke17:48
    Gaza

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan

  • ke13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • ke05:22
    J. D. Vance

    Israelin iskut surmanneet ainakin 30 ihmistä Gazassa, Gazan viranomaiset sanovat