Väliseinien purkaminen?
Omistan kerrostalokaksion 50-luvulla rakennetussa talossa. Mistä saan selville saako väliseiniä purkaa (ovat paksua betonia) ja miten yleensä tämmöinen purku tapahtuu? Lisäksi huoneistossa on turhan paljon ovia. Miten niitä kannattaisi laittaa umpeen?
Aina, kun As.Oy.- muotoisessa asunnossa kajotaan johonkin kiinteään, on se sitten seinä, katto, tai lattia, tai vaikkapa veijohto, tai viemäri, on lupa siihen saatava taloyhtiöltä. Kysy asiaa isännöitsijältä.
En kuitenkaan usko, että saat luvan seinän purkamiseen - paksu betoni viittaa siihen, että kyseessä olisi kantava seinä. Aukon siihen voi tehdä, mutta se edellyttää rakennesuunnittelijan tekemiä laskelmia ja työohjeita.
Reikä seinään sahataan timanttileikkurilla. Ei siis ole mikään pikkujuttu, eikä edes kovin halpa. Itse et siihen kykene, vaan se on annettava ammattilaisten tehtäväksi. Sulje ovi, se on helpoin tapa saada seinä umpeen, ja jos jostakin kumman syystä haluat päästä ko. huoneeseen voit mennä sinne avaamalla oven. Kätevää, eikö totta?
Jos taas haluat saada reiän umpeen lopullisesti, betoniseinissä suositeltavin tapa on muurata ne umpeen ja tasoittaa päälle. Pintakäsittely mieluisellasi materiaalilla.
Uusimmat
-
19:25
13 maalia! Jääkiekon MM-kisoissa mieletön ilotulitus
-
19:16
Leijonien MM-kisadebytantille ylistystä C Moren studiotiimiltä – "Välillä jopa leikitteli"
-
19:13
Näin Miro Heiskanen kommentoi kevään MM-debyyttiään – ei voinut kieltää valtavaa kulttuurieroa
-
19:06
Norjassa puukotus lukion lähellä: Ainakin kolme haavoittunut, epäilty ja yksi uhreista olivat naimisissa
-
19:05
Valtteri Bottaksen karmea epäonni jatkuu – Mercedes leipoo taas uutta yllätysnousua
-
19:05
MTV seuraa: Kalle Rovanperä on tekemässä huimaa temppua – belgialaistähti esitteli puhelimelta uskomatonta takaiskuaan
-
19:01
Janson pudotti painoaan 80 kiloa kahdessa vuodessa: "Minun piti tehdä muutos"
-
18:59
Lauri Marjamäeltä terävä huomio: "Tämä ei ole yleensä Jalosen Leijonissa"
-
18:56
Kalle Rovanperältä hillitön sutkautus suorassa lähetyksessä – ulkomaalaiset haroivat tämän kommentin jälkeen hiuksiaan, suomalaisille ei jäänyt mitään epäselväksi
-
18:50
Leijonat murskavoittoon Iso-Britanniasta – peräti neljässä osumassa onnea mukana
-
18:39
Insider: Elon Muskia syytettiin yksityiskoneessa tapahtuneesta seksuaalisesta häirinnästä – SpaceX maksoi sovittelusta 250 000 dollaria
-
18:37
Mies yritti lyödä poliisia veitsi kädessään – hovi lievensi tuomion murhan yrityksestä törkeän pahoinpitelyn yritykseksi
-
18:36
Tennislukemat taululle! Leijonat sinetöi murskavoiton
-
18:32
Hurja helleaalto koettelee Eurooppaa – Fuengirolassa asuva Antti "Pizza" Pekkarinen: "Ei tämä ole sattumaa"
-
18:31
Kommentti: Leijonat on nyt turboahdetussa poikkeustilanteessa – Miro Heiskasen kevään MM-debyytti tiivistyi Kummelit-sketsiin
-
18:21
Sieltä tulee! Esa Lindellin pommittaa viivasta ja Saku Mäenalasen ohjaus siirtää Leijonat 5-0-johtoon
-
18:19
Ruotsi julisti apinarokon yleisvaaralliseksi taudiksi – WHO pitää tänään hätäkokouksen viruksen leviämisestä
-
18:01
Yllätysvauva! Ed Sheeranista tuli toistamiseen isä – perhe salasi raskauden täysin: "Rakastamme häntä niin paljon"
-
17:59
Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyrä
-
17:58
Red Bullin vitsailu muuttui nopeasti uhkaavaksi – F1-sarjassa muhii uusi kopiointikohu: "Olisi vakava huolenaihe"
-
Lataa lisää