Vadelma on herkullinen ja monikäyttöinen marja
Vadelmalla kuten rakkaalla lapsella on monta nimeä. Karjalassa sitä kutsutaan vaapukaksi, pohjoisessa Suomessa vaaraimeksi. Etelä-Suomessa vadelmaa kuulee sanottavan myös hallaimeksi. Vadelman valtakunnallinen lempinimi on vattu.
Reseptit Vuoden 2004 marjaksi valitusta vadelmasta ovat peräisin Marttaliitosta. Vadelma kasvaa Etelä- ja Keski-Suomessa hyvin yleisenä Oulun-Kajaanin korkeudelle saakka. Pohjoisempana sitä on paikoitellen ja Lapissa vadelma on harvinainen.
Tyypillisiä luonnonvaraisen vadelman kasvupaikkoja ovat hakkuuaukiot, kivikot, sähkölinjojen alusmaat, lehtimetsät, ojien reunat, purojen ja jokien varret, merenrannat ja tienvarret. Vadelman lehtiä voi käyttää luonnon teeaineksina. Herkulliset, tuoksuvat marjat ovat kypsiä poimittaviksi heinä-elokuussa.
Vadelmat sisältävät paljon sokereita, omena- ja sitruunahappoa sekä aromiaineita. Vadelman C-vitamiinipitoisuus on kohtalainen. Marjat ovat tuoreina herkullisia esimerkiksi viilin ja jäätelön kanssa sekä marjasalaateissa.
Vadelmista voi tehdä kastikkeita, jotka sopivat niin salaatin ja liharuoan kuin jäätelön, jälkiruokapuurojen ja -piirakoiden kanssa tarjottaviksi. Leivonnaisiin vadelma antaa hienon maun.
Eniten vadelmaa säilötään pakastamalla. Perinteisiä ja edelleen hyviä säilöntätapoja ovat keittäminen hilloiksi, mehuiksi ja nektareiksi. Esimerkiksi punaherukka-vadelmamehu on upean makuinen juoma, kerrotaan Marttaliitosta.
Vadelmakastike
- 2 dl vettä
- 1 1/2 dl sokeria
- 4 dl vadelmia
Keitä vettä ja sokeria noin 10 minuuttia. Soseuta marjat. Yhdistä marjat ja sokeriliemi ja jäähdytä seos. Tarjoa esimerkiksi maitopohjaisen puuron tai jäätelön kera.
Marjaisa hiutaleherkku
- 2 dl kaurahiutaleita
- 4 rkl sokeria
- 4 dl vadelmia
- 2 dl maustamatonta jogurttia
Sekoita kaurahiutaleet ja sokeri pinnoitetulla paistinpannulla. Nosta pannu lämpimälle liedelle ja paahda kevyesti koko ajan sekoittaen. Seos on paahtunut, kun hiutaleet ovat saaneet hiukan väriä ja sokeri imeytynyt hiutaleisiin. Anna jäähtyä. Pane paahdetut hiutaleet, marjat ja jogurtti kerroksittain laseihin tai annoskulhoihin.
Vadelma-mustaherukkajäätelö
- 1 dl vispikermaa
- 5 dl maustamatonta jogurttia
- 2 dl vadelmia
- 2 dl mustaherukoita
- noin 3 dl tomusokeria
Vaahdota kerma. Lisää jogurtti, kevyesti murskatut marjat ja sokeri. Pane seos kulhoon, peitä kelmulla ja anna olla pakastimessa vähintään kaksi tuntia. Sekoita jäätymisen aikana muutaman kerran, jotta rakenteesta tulee pehmeä. Voit tehdä jäätelön myös jäätelökoneessa.
MTV3-STT
Uusimmat
-
04:43
Öljyn arvo noussut taivaisiin – Yhdysvaltain taloudessa positiivisia merkkejä
-
23:24
Therese Johaug vie ja loppuporukka vikisee – askelmerkit selvät naisten päätöskisaan
-
23:15
Suomalaismäkikotkan vastaus tyhjensi pankin – "Paska"
-
23:00
Ville Leskinen ykköstähti, Sport hurjana Vaasassa, Ilves murjoi Tapparaa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:56
Tuore kuukausiennuste ällistyttää jopa meteorologia: Eteläänkin tulossa vielä yli 25 asteen pakkasia, luvassa on myös Toini-myrskyn kaltainen lumipyry
-
22:32
Kristian Pullille EM-pronssia! Hirmuhypyllä Suomen ennätys uusiksi
-
22:22
SM-liigan pisin tappioputki nyt 11 ottelun mittainen – Jukurit kävi jo lähellä, TPS-tähti iski viimeisen silauksen
-
22:20
Suomalaistähdet toivovat raskasta hiihtokeliä – "Se antaa kilpailulle lisämausteensa"
-
22:17
Pia Lamberg kruunattiin 10 vuotta sitten Miss Suomeksi – muistelee skandaalin aiheuttanutta päätöstään tunteikkaassa kirjoituksessa
-
22:10
Analyysi: Kuntavaalien ajankohdalle on tarjolla vain kehnoja vaihtoehtoja – ratkaisun perustelujen on oltava uskottavia
-
22:07
Tampereen herruus keikahtanut pahemman kerran – Ilveksellä kunnon yliote Tapparasta
-
21:54
HIFK:n Ville Leskinen liigakierroksen suurena tähtenä – katso hattutempun kaikki kolme osumaa
-
21:39
Pudotuspelipaikasta taisteleva Ässät huolestuttavassa alakulossa – tappioita tappioiden perään
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
Lataa lisää