Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uskomaton kolikkolöytö suomalaispellolta: Yli 400 viikinkiaikaista hopearahaa

0:25Uskomaton kolikkolöytö: Yli 400 viikinkiaikaista hopearahaa
Julkaistu 15.12.2016 06:12
Toimittajan kuva

Marjaana Wikman

marjaana.wikman@mtv.fi

Hämeenkoskelta on tehty viime vuosikymmenten suurin viikinkirahalöytö. Löytö tehtiin jo toukokuussa, mutta syyskyntöjen jälkeen pellolta löytyi vielä yli sata hopeakolikkoa lisää.

Kahta lukuun ottamatta kaikki uuden löydön hopearahat näyttäisivät olevan länsimaisia.

kolikot2Kaksi rahoista erottui joukosta, koska olivat paksumpia kuin muut. Ehrnsten uskoo niiden olevan itämaista alkuperää.

Museoviraston amanuenssi Frida Ehrnsten tutkii minigrip-pusseissa olevia kolikoita pöydällään. Kaksi kolikoista erottuu joukosta, koska ne ovat hieman isompia. Ne ovat ilmeisesti itämaista perää, noin kolmen gramman painoisia. Länsimaiset rahat painavat gramman tai vähän yli.

– Toinen itämaisista rahoista on Uzbekistanista, siinä lukee, kuka on ollut hallitsijana ja minä vuonna raha on lyöty. Todennäköisesti vuonna 353, eli meidän ajanlaskumme mukaan vuonna 964. Nämä tiedot kuitenkin erottuvat huonosti, koska kolikko on kulunut. Toinen kolikko on jäljitelmä itämaisesta rahasta, Ehrnsten kertoo.

kolikot3

”Rahat jonkun varakkaan henkilön”

Toukokuussa Kanta-Hämeen Menneisyyden Etsijät löysivät kolmensadan kolikon löydön metallietsimillä Hämeenkoskella sijaitsevalta pellolta. Sekä ne että nyt myöhemmin löytyneet sata kolikkoa ovat 1000 vuotta vanhoja hopearahoja. Kolikot olivat levinneet maastoon, ja uudet löydöt tehtiin isojen kyntökoneiden myllättyä pellolla.

– Rahat ovat niin hyväkuntoisia, että ne ovat varmasti olleet yhdessä paikassa pitkään. Mitään jäännöstä kuitenkaan esimerkiksi kukkarosta tai ruukusta ei löytynyt, Ehrnsten sanoo.

kolikot5Keväällä löydettyjä hopearahoja.

Vaikka löytö ei historiaa mullistakaan, tuo se lisää tietoa viikinkiajasta Suomessa.

– Rahat ovat todennäköisesti jonkun varakkaan henkilön, ehkä kauppiaan. Aivan varmasti sellaisen henkilön, joka on kauppaa käynyt; onko hän ollut paikallinen vai muualta tullut, sitä ei voi sanoa.

Nyt löytyneet kolikot käydään läpi luetteloidaan sen jälkeen kokoelmiin. Ensimmäinen erä aarteesta on tällä hetkellä esillä Hämeen linnassa, ja ehkä koko aarrekin saadaan sinne näytille joskus. 

kolikot4

Lisää aiheesta:

Tällaisia aarteita metallinetsijät löytävätSofian pihalta Salosta tehtiin ikivanha löytö: "Mikä siellä törröttää..."Lahtelaisen Arto Kojolan sienireissu vaihtui aarrejahtiin, kun metsäkoneen rikkomasta maasta paljastui satoja vuosia vanha kolikko”Mukava niitä oli sankoon kauhoa” – Kaverukset löysivät Sulkavalta suuren kolikkokätkönKuvat: Helatorstain vietto sai yllätyskäänteen – hämäläiseltä pellolta löytyi viikinkiaikainen aarreKuvagalleria: Kolmipäisen kotkakorun löytöpaikalta – "tajusin heti löydön ainutlaatuisuuden"
Kotimaa
Itämaiset rahat erottuvat joukosta kokonsa puolesta.

Rahalöytö keväältä oli esillä Kansallismuseossa, nyt kolikot ovat Hämeen linnassa.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • 18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt