Ukrainan jääkiekkomaajoukkue matkusti sodan keskeltä pelaamaan – lähtöluvan edellytyksenä paluu puolustamaan maata

17.57618082
Ukraina onnistui maalinteossa, mutta Unkari vei voiton maalein 3-1.
Julkaistu 14.04.2022 22:55

MTV URHEILU

Ukrainan miesten jääkiekkomaajoukkue pelasi torstaina ensimmäisen ottelunsa Venäjän hyökkäyksen alettua, kun se hävisi Unkarille maalein 3–1. Harjoitusottelun järjestäminen oli haastavaa, sillä täysi-ikäiset miehet ovat velvoitettuja puolustamaan maataan Ukrainassa.

Miskolcissa Unkarissa pelattu ottelu toimi molemmille joukkueille harjoitusotteluna ennen kevään mestaruusturnauksia. Unkari pelaa ykkösdivisioonan A-tasolla Sloveniassa, Ukraina puolestaan B-tasolla Puolassa.

Ukrainan ainoan maalin ottelussa teki Sokol Kiovan hyökkääjä Dmitri Nimenko.

Torstain harjoitusottelun järjestäminen vaati työtä, sillä Venäjän hyökkäykseltä puolustautuvasta maasta poistuminen ei ollut ukrainalaispelaajille yksinkertainen temppu.

– Tämä vaati viiden päivän kovan työn. Istuimme pommisuojissa ja suunnittelimme. Oli valtavan työn takana saada lupa poistua maasta ministeriöltä, Ukrainan jääkiekkoliiton puheenjohtaja Aleksandra Slatvutska sanoi Aftonbladetin mukaan.

– Miesten joukkueeseen kuuluu aikuisia miehiä, jotka jatkavat maamme puolustamista. Jouduimme työskentelemään, että saimme luvan lähteä, ja ymmärrämme velvollisuutemme palata Ukrainaan mestaruusturnauksen jälkeen. Kaikkien on palattava Ukrainaan turnauksen jälkeen.

Ukraina aloittaa turnauksensa Puolan Tychyssä 27. huhtikuuta Serbiaa vastaan. Turnauksen muut maat ovat Japani, Viro ja Puola.

17.57618083Myös tunteet kuumenivat ottelussa.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko